Každoročně tvoří podstatnou část příjmů Města Třebíče podíly na daních, přerozdělované ze státního rozpočtu. Ve schváleného rozpočtu na rok 2020 se jedná o částku přibližně 530 milionů korun. Vzhledem k předpokládanému výraznému poklesu nejenom české ekonomiky je více než jisté, že dojde i k propadům v příjmech třebíčského rozpočtu.  

Na čtvrtečním jednání zastupitelstva města proto předložila rada města rozpočtové opatření, které zohledňuje předpokládané nižší rozpočtové příjmy. Jedná se o škrty ve výši téměř 43 milionů, Vládnoucí koalice chce však škrtat především v oblasti investic a jejich přípravy, nikoliv v provozních výdajích.

Nebudou chodníky, silnice a cyklostezky

Významná část rozpočtových škrtů byla navržena v oblasti oprav ulic ve městě. Neuskuteční se např. rekonstrukce ulice Cyrilova, která je již delší dobu ve špatném stavu. Nebude realizována ani stezka pro pěší a cyklisty na ulici Sportovní. Investice do chodníků a silnic ale nejsou pouze o samotné stavbě, ale také o vytvoření projektové dokumentace, která budování předchází. Konkrétně jde o dokumentace k rekonstrukcím ulic Švabinského nebo Hájenky, zasíťování pozemků v lokalitě Vídeňského rybníka nebo rekonstrukci zámeckého parku.

 

 

Největší škrty

Nejnákladnější investice, která nebude realizována, je přístavba hvězdárny, která se tak dle vyjádření radních má přesunout na následující roky. V letošním roce se nedočkáme ani revitalizace parku na Hrádku. Vedení města také odebralo 5 milionů korun, které byly určeny na výkupy pozemků. Další miliony korun hodlá ušetřit odložením rekonstrukce semaforů na Komenského a Masarykově náměstí, která je slibována již několik let a měla být doplněna chytrou telematikou pro sledování provozu nebo preferenci MHD.

V oblasti plánování by město škrtat nemělo

Náš zastupitel Jaromír Barák se radních dotazoval, podle čeho postupovali při výběru investic, které nebudou letos realizovány.  Pokud už bylo nutné škrtat v projektové dokumentaci, proč vybrali právě investice, které se dotknou velké části občanů, a nevyřadili například přípravu projektu revitalizace zimního stadiónu za téměř 7 mil. Kč, která se vzhledem k ekonomické krizi pravděpodobně neuskuteční?  Starosta města Pavel Pacal odpověděl, že byly vybrány projekty, které mohou být odloženy, případně byly do rozpočtu zaneseny později.

 

 

Zde však velmi záleží na úhlu pohledu na problematiku plánování městských investic, jak uvedl náš zastupitel Aleš Novák. Podle něj by vedení města nemělo škrtat položky jako jsou opravy ulic nebo projektové dokumentace na rekonstrukce či revitalizace. Bylo dokonce odloženo i vypracování projektové dokumentace na odkanalizování městské části Slavice. I přesto, že se jedná o investice, které ovlivňují občany města každý den.

Kde vzít a nekrást?

Město Třebíč se s největší pravděpodobností bude potýkat s výpadky v rozpočtu, stejně jako ostatní obce. Radní by se ale měli spíše poohlédnout, jak lze ušetřit v rámci běžného chodu města. Jednou z oblastí, která snižuje provozní náklady obcí, je digitalizace samosprávy, kde má Třebíč stále co dohánět. Dalším nástrojem je transparentní řízení města. Pořád platí, že máme nejdražší provoz MHD v republice nebo že vedení města přiděluje několikamilionové dotace velmi netransparentně a kontroly využití těchto poskytnutých finančních prostředků jsou nedostatečné. Přesto se vládnoucí koalice rozhodla škrtat především v oblasti investic a plánování. Z toho důvodu jsme tyto změny v rozpočtu podpořit nemohli.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This