Náměstí pro lidi. Vítězný návrh ateliéru Jakub Cigler – Vincent Marani chce odstranit nejen auta, ale také nesmyslný záhon uprostřed, který náměstí rozděluje. Náměstí by mělo patřit chodcům. VIZUALIZACE: STUDIO CIGLER-MARANI

Současná podoba Václavského náměstí www.denik.cz

Pohled na spodní část náměstí u Můstku VIZUALIZACE: STUDIO CIGLER-MARANI

Hlavní město Praha a městská část Praha 1 vypsaly v červenci 2005 veřejnou architektonickou soutěž o návrh úprav Václavského náměstí. Vítězný návrh zpracoval ateliér Cigler Marani Architects, a.s. ve spolupráci s ateliérem DUA, s r.o.. První verze dokumentace pro územní řízení byla vypracována v roce 2012 pouze pro spodní část náměstí, kde jsou dokončeny všechny plánované podzemní sítě a kolektory.

Detailní pohled u Vodičkovy ulice VIZUALIZACE: STUDIO CIGLER-MARANI

Základním principem úprav je pojednání plochy jako obytná zóna (od Jindřišské po hotel Ambassador) a navazující úsek pěší zóny oddělený dvojicí výsuvných sloupků. Návrh rozšiřuje plochu chodníků zhruba na dvojnásobnou šířku a předepisuje postupnou náhradu stávajícího lipového stromořadí platany. Výškový rozdíl mezi vozovkou a chodníky je minimalizován na 20 mm. Dlážděná vozovka je zúžena na jeden jízdní pruh o šíři 3,25 m s odstavným pruhem v šíři 2,6 m, s kapacitou cca 16 parkovacích stání, která budou vyhrazena zásobování, vozidlům invalidů, taxislužbě a složkám IZS. Středový ostrůvek o šíři 9,8 m je volným prostorem pro pohyb pěších nebo konání příležitostných akcí (podpovrchový rozvod energií k přípojným bodům) a současně slouží jako prostorová rezerva v případě rozhodnutí o zavedení tramvajové dopravy. Rampy do podzemních garáží pod objektem soukromého investora budou stavebně připraveny a zasypány a o jejich zprovoznění se rozhodne v samostatném řízení v kontextu aktuálního vývoje záměru vybudování podzemního parkingu v bloku Na Příkopě – Panská – Jindřišská.

Aktualizovaná dokumentace (12/2015) byla projednána s dotčenými orgány státní správy, samosprávou a dalšími místními aktéry a 22. 7. 2016 bylo zahájeno územní řízení. Dne 11.11.2016 bylo vydáno rozhodnutí o umístění stavby “Revitalizace spodní části Václavského náměstí – úsek Na Příkopě – Vodičkova”.

Spodní část Václavského náměstí má dostat novou podobu v roce 2018, úpravy by měly být hotové do tří až pěti měsíců. Prahu vyjdou na 150 až 200 milionů korun. Uvedlo to Sdružení Nového Města pražského. Na náměstí bude více laviček, fontán, zdrojů pitné vody nebo stromů. „Vybrány byly platany, které neznečišťují okolí lepkavým pylem a nelákají mšice,“ uvedl Jan Adámek ze Sdružení Nového Města pražského. Odstraněný bude záhon uprostřed náměstí, povrch náměstí bude ze štípané žulové dlažby, vápencové mozaiky a žulových kostek.

S obnovou Václavského náměstí chce vedení Prahy začít už tím, že budou opraveny lavičky. Na náměstí jich je zhruba 80 a podobu každé z nich by měl zpracovat buď již renomovaný umělec, nebo některý ze studentů uměleckých škol.  „Samozřejmě to nebude bez pravidel, ta budou dána, ale jinak budou mít umělci takzvaně volnou ruku,“ řekl pražský radní Wolf.

 

 

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This