Pojem politická trafika spadá už do 18. století. Josef II. dával válečným veteránům trafiky, které jim měly zajistit obživu. V pozdějších letech nabyl tento termín významu, pod kterým ho známe nyní.  Dnes je pojem chápán především ve smyslu výhodného zaměstnání ve veřejné či státní správě, které politik dostane za svoje „zásluhy“.

I my v Třebíči, když se podíváme na kandidátní listiny některých politických uskupení, především pak politického uskupení Pro Třebíč, zjišťujeme, že lidé, kteří zde kandidovali, najednou získali posty vedoucích odborů, ředitelů škol nebo příspěvkových organizací. Spolky jiných kandidátů zase patří k těm, které od vedení města dostávají stálé a vysoké dotace. Většinou bez dostatečného odůvodnění a kontroly.

Ačkoliv se může jednat o lidi pracovité a schopné, těžko můžeme říct, že se k nim přistupuje nestranně a spravedlivě. Prochází výběrovým řízením, jejichž výsledky schvaluje i jejich stranický šéf. Dotace pro spolky jsou rovněž schvalovány koaliční většinou.

Po právní stránce se nedá tomuto postupu prozatím nic vytknout. Ale je tu morální aspekt, který by měl  být v těchto případech v politice nadřazen.

Posuďte sami, jaká místa jsou obsazená lidmi z kandidátky starosty Pavla Pacala, resp. kolik peněz jeho příznivci získali od města. U žádné jiné volební strany v Třebíči nenajdeme tolik sporných záležitostí. Pojďme se na to podívat podrobněji:

Městské kulturní středisko

MKS je příspěvkovou organizací města, která má roční rozpočet přes 25 milionů korun. Tyto finanční prostředky jsou každoročně schvalovány radniční koalicí, ale jejich kontrola a vykazování váznou. Ředitelkou Městského kulturního střediska je od roku 2010, kdy se stal Pavel Pacal místostarostou města, Jaromíra Hanáčková. Ta v letech 2010, 2014 i 2018 kandidovala za hnutí Pro Třebíč a vždy se stala i členkou městského zastupitelstva.

Odbor dopravy a komunálních služeb

V roce 2010 kandidoval Aleš Kratina do třebíčského zastupitelstva pod hlavičkou hnutí Pro Třebíč, které vede současný starosta a tehdejší místostarosta Pavel Pacal. Poté, co se dostal Pavel Pacal do rady města, byl odbor dopravy znovu vytvořen a jeho vedoucím se stal právě Aleš Kratina. O několik let došlo ke sloučení s odborem komunálních služeb. Pozice vedoucího zůstala nezměněna.

Odbor správních činností

Antonín Mládek kandidoval v letech 2014 a 2018 za hnutí Pro Třebíč do třebíčského zastupitelstva. Po posledních volbách se stal na radnici vedoucím odboru správních činností. Svého času působil také jako prorektor Západomoravské vysoké školy v Třebíči, na jejíž činnosti se město Třebíč podílelo.

Základní umělecká škola Třebíč

Další organizací, kterou spravuje a platí město Třebíč, je základní umělecká škola. V jejím čele ještě donedávna působil dlouholetý ředitel Jiří Suchánek. Ten však před pár měsíců bez známých důvodů rezignoval. Rada města následně jmenovala novou ředitelku, kterou se stala bývalá zástupkyně ředitele a rovněž kandidátka hnutí Pro Třebíč do zastupitelstva z let 2014 a 2018 Eva Vaňková.

Neprůhledná dotace pro thai box

V dubnu letošního roku pak třebíčská koalice schválila více než 8milionovou dotaci pro spolek Thai box Devils. A to i přesto, že zastupitelé měli zcela povrchní informace o využití financí a starosta města Pavel Pacal dokonce při projednávání tohoto bodu na zastupitelstvu veřejně lhal. Jednatelem tohoto spolku je Petr Ottich, kandidát v komunálních volbách 2018 za hnutí Pro Třebíč. Více jsme psali v tomto článku.

Financování baseballu

V morálním střetu zájmů je také Jan Urbánek, který se aktivně angažuje ve spolku Třebíč Nuclears. I on byl na kandidátce starosty Pavla Pacala, a to dokonce na 3. místě. Těžko se poté může věřit, že požadované dotace od města, které jsou stejně jako v případě spolku Thai box Devils zcela nedostatečně zpracovány, nejsou ovlivněny blízkými vztahy těchto dvou osob.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This