Třebíč je krásné město a oprávněně se může těšit z členství v prestižním seznamu UNESCO. Takové úrovně, že by cestovní ruch zaměstnal významnou část občanů, však naše turistická přitažlivost nedosahuje. Z ekonomického hlediska tak stále zůstáváme především jaderným regionem. A je to dobře, ostatně výstavba Dukovan způsobila velký rozvoj města a nárůst počtu obyvatel v sedmdesátých a osmdesátých letech. A ve srovnání s např. chemičkami či velkokapacitními vepříny je jádro velmi čistým průmyslem, což je pro krásnou přírodu v okolí Třebíče jedině výhodou.
Jsem přesvědčen, že pro rozvoj našeho regionu je zachování jaderného průmyslu nejlepší variantou. V současné době vůbec není zřejmé, jak by bylo možné případné ukončení provozu elektrárny nahradit, abychom nežili sice v krásném městě s hezkým okolím, ale bez většího významu a pracovních příležitostí.
Základem pro další provozování jaderné elektrárny je výstavba nového bloku. I když jsou dosavadní bloky v dobrém stavu a stále se jejich životnost prodlužuje, do nekonečna to nepůjde a ukončení jejich provozu se blíží. Není to přímo záležitost města, ale jako představitelé Třebíče musíme dát najevo, že o nový blok stojíme, a tlačit zodpovědné orgány k rychlému rozhodnutí.
Také je třeba vyřešit otázku dopravy nadměrných nákladů do Dukovan, ale stejně i dopravu v Třebíči. Hlavní tah Sucheniova – Komenského náměstí – Bráfova bývá peklo pro motoristy i pro pěší. Společně s Ministerstvem dopravy musí město nalézt takovou variantu obchvatu, která nepoškodí město. Současná podoba byla vytvořena před patnácti lety, kdy se uvažovalo o demolici části areálu BOPO, Stařečský potok vytékající z fabriky byl víceméně stoka, nikoho ani nenapadlo, že by se do blízkosti plánované trasy měl stěhovat DDM, s výstavbou rodinných domů u Polikliniky hned vedle trasy se také nepočítalo. To vše je dnes jinak, takže věřím, že se ještě podaří trasu změnit.
Posledním pojmem z nadpisu jsou vodní díla. Dlouho jsem, asi jako většina laiků, žil v domnění, že kromě výroby elektřiny (a v našem případě i zdroje vody pro jadernou elektrárnu) je hlavním smyslem vodních děl ochrana proti povodním. Ale jak znalci vědí, mnohem důležitější funkcí je, že v případě sucha lze upouštěním přehrad zachovat alespoň nějaký průtok a ochránit říční koryta před vyschnutím. A důležitost této funkce se v současných suchých letech ukazuje stále více. Také nejde přímo o záležitost města, ale měli bychom jako představitelé města rozhodně podpořit budování vodních děl na Třebíčsku a okolí.
Věřím, že v zastupitelstvu města můžeme podporou správných věcí přispět k dalšímu rozvoji našeho krásného kousku světa a zajistit tak našim občanům dobré životní podmínky i do budoucna.
RNDr. Rostislav Štork, Ph.D.
48 let, Třebíč - Borovina
experimentální astrofyzik, zastupitel města Třebíče
”Chci další rozvoj našeho jaderného regionu. Nový blok elektrárny v Dukovanech a k ní vedoucí kvalitní širokou silnicí.”