V rámci revitalizace Demlovy ulice, která proběhne v letošním roce, bude upravena křižovatka Demlova – Znojemská – Okrajová. Na možný problém ohledně průjezdnosti pro autobusy a nákladní vozidla jsem upozornil na dopravní komisi a byla mi přislíbena konzultace s příslušnými pracovníky na městském úřadě. Situaci jsem prodiskutoval s Ing. Tomášem Nováčkem, jenž má projekt na starost, a podle platných norem je křižovatka v pořádku a neměl by se zde vyskytnout závažnější problém. Ovšem jak známo, realita se občas od teorie liší. V úvahu by připadalo například vybudování ostrůvku a zachování šířky vozovky či posunutí přechodu jižněji tak, aby vyhovoval bezpečnostním předpisům. Nakonec tedy byla zvolena varianta zúžení silnice a čas ukáže, jestli bylo toto řešení nejvhodnější.

 

Součástí rekonstrukce ulice bude také vytvoření bezbariérových zastávek MHD Demlova a Znojemská pomocí tzv. kasselského obrubníku. Můžeme ale jen doufat, že zastávkové zálivy budou natolik kvalitně vyprojektovány, aby se neopakovala situace jako u zastávky Nemocnice. Zde je sice nově vybudovaná bezbariérová zastávka, ale je technicky nezvládnutá a v reálné situaci jsou zadní dveře autobusu po najetí do zastávky více než půl metru od hrany obrubníku.

 

Letos by měly v Třebíči vyrůst až 3 kruhového objezdy, ať už na stálo či přechodně. Nejreálněji se v současné době jeví kruhák na křižovatce Demlova – Václavské náměstí – Švabinského – Vltavínská. Zdejší dopravní situace je komplikovaná, neboť ulice Václavské náměstí a Sv. Čecha svírají poměrně ostrý úhel. Mluví se o zavedení netradiční značky v ulici Sv. Čecha, která by zakazovala přímé odbočení na Václavské náměstí a přinutila tak řidiče vjet přímo na kruhový objezd a odbočit do ulice až po objetí celého kola.

 

Další kruhový objezd by měl vzniknout na křižovatce Kosmákova – Hrotovická. V tomto případě by si projekt neměl vyžádat závažnější dopravní omezení a stavební úpravy. Díky novému řešení zdejší situace by měla být zvýšena propustnost křižovatky a tím zrychlen výjezd z ulice Kosmákova.

 

Poslední kruhák vznikne během posledního březnového víkendu na křižovatce Brněnská – Cyrilometodějská – Velkomeziříčská jako preventivní opatření při uzavření ulice Sportovní. Bude se jednat o provizorní řešení, jež by však mohlo být později upraveno na trvalé v závislosti na provozních zkušenostech.

 

Škoda jen, že se na podobný typ kruhových objezdů jako ve Velkém Meziříčí nemyslelo i při budování vjezdu do areálu BOPO. Tamější kruhák totiž vyšel na více než 20 mil. korun. Za takovou cenu bychom mohli mít „běžných“       okružních křižovatek několikanásobně více a mohly by být na místech, kde by je využilo mnohem více občanů.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This