Cestování městskou hromadnou dopravou v Jihlavě pro mě byl od malička zážitek. Tehdy mi stačilo pouze to, že na rozdíl od Třebíče jsem se mohl v Jihlavě svézt trolejbusem. Zážitek je to i po 15 letech, ovšem důvody se změnily. Nyní je pro mě jihlavská MHD inspirací z hlediska přístupu vedení města i odboru dopravy, vozového parku i moderních technologií. Ze zaostalé a zanedbané městské hromadné dopravy se stala kvalitní veřejná služba, kterou můžeme našim sousedům závidět. 

Evropské dotace – klíč k úspěchu

Jihlava začala využívat evropské dotace v roce 2006 a za 14 let se zde proinvestovalo více než půl miliardy korun. Úspěšně se zúčastnila celkem 10 projektů a další investice se připravují. V Třebíči dokázalo staronové vedení města využít dotace pouze na výstavbu přestupního terminálu u vlakového nádraží, které však kvůli nezájmu a přezíravosti radních plní svoji funkci pouze okrajově. Navíc do vozového parku nešla nikdy z dotací ani koruna, přestože dopravce ICOM transport měl možnost o finance žádat, stejně jako dopravní podnik v Jihlavě nebo dopravci v jiných městech. Tím by ušetřilo i město Třebíč, neboť by z rozpočtu platilo méně peněz za provoz MHD.

Seznam projektů z fondů Evropské unie

Desítky nových autobusů a trolejbusů

Největší část dotací padla v Jihlavě na nákup nových vozidel. V současné době pořizuje město nízkoemisní klimatizované autobusy s pohonem na zemní plyn, které jsou vybaveny moderním informačním systémem, sčítači cestujících nebo kamerovým systémem. Obrovský pokrok udělalo naše krajské město také ve vozovém parku trolejbusů. Již od roku 2011 provozuje zdejší dopravní podnik pouze nízkopodlažní trolejbusy. Dalším důležitým milníkem byl letošní rok, kdy město pořídilo 7 klimatizovaných parciálních trolejbusů. Parciální trolejbusy jsou vybaveny bateriemi, které umožňují jízdu vozidla i mimo trolejové vedení, a mohou tak  zajistit zcela bezemisní a tichou veřejnou dopravu ve srovnání s běžnými autobusy, které částečně nahrazují.

Moderní a bezbariérové zastávky

Dalším ukazatelem, že na městské hromadné dopravě vedení města a odboru dopravy záleží, je stav zastávek MHD. I zde dokázalo město získat desítky miliony korun z evropských dotací. Ty využilo na přebudování desítek zastávek na bezbariérové nebo na jejich vybavení elektronickými označníky s aktuálními informacemi o časech odjezdu spojů. Součástí zastávek jsou také přístřešky nebo speciální kasselské obrubníky umožňující blízké najetí vozidla do zastávky.

Je vidět péče a zájem

Kvalitní MHD však nezajišťují pouze nová vozidla, ale také dostatečné množství spojů, budování nových zastávek v souvislosti s rozvojem města, přehledné jízdní řády, preference vozidel MHD na semaforech nebo poskytování aktuálních informací z provozu cestujícím. Samostatnou kapitolou je pak koncepce rozvoje linkového vedení, nástup a výstup všemi dveřmi nebo další plány na zvyšování kvality služeb.

Přehledné a moderní provedení jízdních řádů

Proč to v Třebíči nejde?

Podobu městské hromadné dopravy vždy určuje vedení města. Jihlava je ukázkový příklad toho, jak ji lze zlepšit. Musí být ale vůle. Pokud pro radní není MHD prioritou, ale pouze zdrojem příjmů pro dopravce, tak podle toho také vypadá její stav. Samo za sebe hovoří vyjádření starosty Pavla Pacala, že klimatizace ve vozidlech MHD je zbytečná. Ale ve služebním autě ji pochopitelně má. Při tomto způsobu uvažování se kvalita městské hromadné dopravy ani dopravní situace v Třebíči nezlepší.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This