Když jsem po svém vstupu do třebíčské politiky před čtyřmi roky měla možnost poprvé vidět tzv. pečovatelské domy na Františka Hrubína a na Myslbekově ulici, čekal mne šok. Zde se zastavil čas i investice ze strany vlastníka, kterým je město Třebíč. Trochu lepší situace byla a je v domech na ulicích Koutkova a Vltavínská. Ovšem jedno mají společné. Všude jsou problémy s bezbariérovostí koupelen. 

 

Roky stagnace a výmluv

 

Ze začátku jsem ze strany města slyšela argumenty typu: nikdo si nestěžuje nebo není to tak špatné. Ale poté lidé v těchto domech zjistili, že nejsou sami, že se mohou o někoho opřít a že za ně někdo bojuje, a přestali se bát. Tohle je velmi důležité. Přestat o problémech mluvit jen ve své sociální bublině, ale chtít je řešit. Dále jsem si vyslechla spoustu argumentů a vysvětlování, proč to vlastně nejde. Ale ono všechno jde, když se chce a když se hledají možnosti. A po čtyřech letech jsme v pondělí 9. 9. 2019 v sociální komisi schválili usnesení pro radu města Třebíče. V kostce vám zde nabízím shrnutí.

 

Koupelny se změní. Budou bezbariérové

 

Bezbariérové koupelny v bytech v domech se zvláštním určením na ul. Koutkova se ve volných bytech budou zřizovat formou bezbariérových sprchových koutů (vyzděných) s nástěnnými madly. Každý byt se bude posuzovat zvlášť. Podala jsem i návrh, jak postupovat při renovaci koupelen, pokud nájemce v bytě bydlí a chce bezbariérovou koupelnu. Toto opatření se bude týkat všech domů. Město bude požadovat po nájemci, aby se po dobu stavebních prací z bytu odstěhoval, a to na dobu nezbytně nutnou (min. 6 týdnů) s tím, že náhradní ubytování město nájemci nebude poskytovat a sleva na nájemném po dobu oprav nebude možná. Výsledkem by byly bezbariérové sprchové kouty postupně ve všech bytech. Toto město prozatím ve svých pravidlech nemá a je to důležitá informace pro nájemce.

 

V domech na ulici Františka Hrubína a na ulici Myslbekova se ve volných bytech bude provádět celková rekonstrukce bytového jádra. Odbor správy majetku a investic města nechal zpracovat návrhy na rekonstrukci bytu 0+1 a bytu 1+1, které členové komise dostali k dispozici. Nyní projektant zpracovává projektovou dokumentaci.

 

Na ulici Vltavínská jsou v koupelnách buď původní klasické vany, anebo původní sprchové kouty s vyšší vstupní výškou. Byty byly přitom městu k užívání předány v roce 2005. Ve volných bytech, kde jsou nyní vany, se budou zřizovat bezbariérové vyzděné sprchové kouty. I zde se bude každý posuzovat zvlášť. Ve volných bytech, kde jsou nyní sprchové kouty, se posoudí stav sprchového koutu a buď se vybourá, anebo se v koupelně ponechá.

 

Výměna plynových sporáků

 

Konečně se i podařilo prosadit výměnu plynových sporáků za elektrické v domech na ul. Myslbekova a na ul. Fr. Hrubína. Plynové sporáky jsou pro seniory naprosto nevhodné z důvodu zapomnětlivosti starších osob a ohrožení bezpečnosti nejen dané osoby ale i okolí.

 

Problémů je v těchto domech ještě hodně. Některé z nich jsem zmínila i ve svém dřívějším článku. Ale toto je velký posun v tom, jak věci měnit k lepšímu. Je to první krok, další nás čekají a je jich opravdu dost. Nyní čeká vedení města velmi podstatná věc. Najít finance a začít napravovat několik desítek let nečinnosti. Tak jak jsem já a mé kolegyně byly neústupné ve vysvětlování důvodů a předkládání praktických argumentů, stejně tak budeme důsledné v kontrole, zda se opravdu budou změny realizovat.

 

Chtěla bych poděkovat mým kolegyním Lence Jourové a Ivě Freibergové Klebanové za velkou pomoc. Dalším členům sociální komise za to, že tyhle změny podpořili a samozřejmě sociálnímu odboru a úředníkům z bytového fondu za hledání možností.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This