Participativní rozpočet. Pojem, který je v poslední době v komunální politice čím dál známější a používaný. Tento typ rozpočtu je zaváděn po celém světě, v České republice ho nalezneme od nejmenších obcí, až po krajská města či pražské městské části. Chtěli byste mít také možnost přímo spolurozhodovat o tom, jaké projekty se ve vašem okolí zrealizují, nebo mít dokonce prostor sami přijít s návrhy? Věříme, že ano. Na toto téma jsme se zeptali našeho kandidáta Jaroslava Šmardy.

Co je participativní rozpočet?

Participativní rozpočet funguje i v Brně

Participativní rozpočet funguje i v Brně

Participativní rozpočet umožňuje, aby mohli občané sami navrhnout, co chtějí ve svém okolí zlepšit. Ať už je to oprava chodníku, nová lavička či výsadba nových stromů. Město stanoví pravidla a vyčlení celkovou částku pro projekty od občanů. Následně jsou vybrány ty návrhy, které splňují všechny podmínky tohoto projektu. Ty s největší podporou veřejnosti jsou městem zrealizovány.

Kde už pochopili kouzlo participativního rozpočtu?

Pro příklad si vezměme Znojmo, které právě vypisuje participativní rozpočet pro rok 2019 a vyčlenilo pro projekty občanů částku 6 mil. Kč. Náklady na jeden projekt jsou v rozmezí 50 – 500 tisíc Kč.

Dále můžeme jmenovat třeba Žďár nad Sázavou, který má participativní rozpočet už od roku 2016. A také Brno je v participativním rozpočtování velmi aktivní.

Co bychom mohli financovat z participativního rozpočtu?

Bydlím v Týně, takže mne velmi trápí stav Týnského údolí. Označení lesní park je pro toto území opravdu ironií. Viděli jste ty úplně žabincem zarostlé rybníky, na kterých se potácejí vodní ptáci a plavou odpadky?

Na ZŠ kpt. Jaroše měli například nápad vytvořit v Týnském údolí Keltský kalendář stromů, tedy zviditelnit různé druhy stromů, které tam rostou. Ale chyběly prostředky k realizaci. A co třeba altán, lavičky, místo pro setkávání a společné grilování? Nebo dětské hřiště, hřiště pro basketbal apod.?

A co třeba udělat něco zajímavého v Kočičině?

To jsou jen nápady z mého okolí. Jistě vás napadne spousta mnohem lepších projektů, které by se daly realizovat z participativního rozpočtu samozřejmě nejen v centru, ale i v městských částech, na které město příliš nemyslí.

Už nyní na našem webu naleznete mapu „Co Třebíč potřebuje?“, která může sloužit jako podklad pro participativní rozpočet. Do této mapy můžou občané již nyní vkládat své nápady.

 

 

Mapa "Co Třebíč potřebuje?"

Mapa “Co Třebíč potřebuje?”

 

Víte, že Třebíč mohla mít participativní rozpočet už v roce 2018?

Pečlivě připravený návrh, který byl hodně podobný tomu znojemskému, jsme na zastupitelstvu předložili už v březnu 2017. Po dlouhé diskuzi, kdy současné vedení města nebylo schopné věcně argumentovat proti našemu návrhu, participativní rozpočet schválen nebyl.

A kdo za to může, že Třebíč nemá a ani nepřipravuje participativní rozpočet?

Před blížícími se volbami buďme konkrétní a podívejme se, jak se stávající zastupitelé města postavili k našemu návrhu participativního rozpočtu.

Ze stran radniční koalice náš návrh nepodpořil nikdo. Aktivně proti participativnímu rozpočtu navíc hlasovali Jan Burda a Pavel Heřman z “volba TR”, Pavel Janata z KDU-ČSL a Milan Zeibert z uskupení Břehy.

A závěr?

Tak ten udělají podzimní volby. Jsem optimistou a očekávám, že po nich bude na radnici hodně nových zastupitelů, kteří nám pomohou participativní rozpočet v Třebíči prosadit. A nebudou to mít pouze jako součást volebního programu.

Ing. Bc. Jaroslav Šmarda, MBA

59 let, Třebíč - Týn

vedoucí analytik, člen spolku Obchvat Třebíče

“Chci Třebíč bez oligarchů, participativní rozpočet a skutečný obchvat, nikoliv ‘průchvat’, který zadusí Borovinu.”

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This