autor: Hana Jakubcová, iDNES.cz
Dům dětí a mládeže v Třebíči je před letošními komunálními volbami třaskavé téma. Radnice ho chce stěhovat do polosoukromého areálu. Odpůrci jsou proti, chtějí vyvolat celoměstské hlasování.
Souboj mezi radniční koalicí a opozicí v Třebíči se ve volebním roce vyostřuje. Emocemi nabitým tématem střetů je největší městská investice – přestavbačásti bývalé kotelny v zaniklé fabrice BOPO na Dům dětí a mládeže.
Podaří se odpůrcům v čele s opozičním zastupitelem Jaromírem Barákem (STAN) na poslední chvíli stavbu zarazit? K tomu by potřebovali úspěšné obecní referendum. Jenže není jisté, zda se historicky poprvé ve městě uskuteční.
K vyhlášení referenda je nutné do 20. března, kdy se koná schůze zastupitelstva, posbírat deset procent podpisů oprávněných voličů. Tedy něco málo přes tři tisíce.
“Zatím vím o třinácti stech podpisech a další stovky můžou být na arších, které jsou na podpisových místech. Podpisy budeme od tohoto pátku kontrolovat, aby nebyly duplicitní. Teoreticky se lidé můžou podepisovat do příštího čtvrtka. Na stránkách trebicobcanum.cz jsou k tomu přesné informace,” sdělil Jan Břížďala z přípravného výboru referenda.
Děti nesmí být ve fabrice první
Vedení města zbystřilo a také, stejně jako odpůrci stavby, bombarduje veřejnost argumenty. Diskuse probíhá i na sociálních sítích, argumentační ping pong už má desítky výměn.
Odpůrci se domnívají, že by děti neměly být prvními, kdo oživí starý industriální areál, vlastněný převážně soukromníky. Že není příhodná doba lít desítky milionů korundo oživení brownfieldu.
A že jsou jiná místa v Třebíči, kde by DDM mohl fungovat. Třeba v původní základce v Okružní ulici, která je poloprázdná i teď, kdy tam působí vysoká škola. Nebo opět na Hrádku, stavbou nového objektu na místě starého DDM.
“Myslím si, že to vládnoucí koalice už přehání se vstřícností k podnikateli Richardu Horkému a jeho nápadům,” trvá na svém Barák.
Horký je vizionář, míní vedení města
Vedení města se těmto nařčením brání. Podle koalice je Horký vizionář, který vývoj města posouvá dopředu. A udělat DDM ve staré fabrice je prý radniční nápad.
Horký podniká především v tepelném byznysu. Jeho společnost TTS centrálně vytápí město biomasou. Jeho firmámpatří kromě mnoha jiných pozemkůa nemovitostí v Třebíči i velká část zaniklé továrny na boty BOPO.
Areál se z původního brownfieldu už přes deset let probouzí k životu plnohodnotné městské čtvrti s byty a firmami. Horkému a dalším podnikatelům se v něm v minulosti podařilo majetkově zaháčkovat i město. Zásadní impuls do této lokality má přinést právě vznik DDM v části bývalé tovární kotelny. Do areálu se bude stěhovat i vysoká škola.
Koalice v čele se starostou Pavlem Heřmanem (HZNR!) například říká: “Je to ideální prostředí pro působení DDM. Je tam dost místa pro hřiště, samotná kotelna je architektonicky zajímavá. Projekt ji pružně přizpůsobí potřebám práce s dětmi. Navíc hned za kotelnou začíná lesopark. A Horký chce v její druhé části budovat moderní technické muzeum.”
Radniční politici říkají, že není vhodné děti při jejich mimoškolních aktivitách opět cpát do školní budovy, jak by to bylo v případě stěhování do Okružní ulice. A park na Hrádku je vzácná klidová zóna, kam DDM pro tisíc dětí nepatří. Navíc je podle nich hůř dopravně dostupný než bývalé BOPO.
Sám Horký před časem uvedl, že bez angažovanosti města nelze budovat novou čtvrť…