Mnoho důležitých bodů posledního letošního zastupitelstva pojila dvě slova – nedostatek informací. S přibývajícím časem, kdy Třebíči vládne staronová koalice v čele se starostou Pavlem Pacalem, je arogance moci čím dál vyšší a k nám se dostává méně a méně informací, které jako zastupitelé potřebujeme ke své práci. Je tak čím dál viditelnější, že Třebíči vládne především městská rada, kterou na jejich „pracovních snídaních“ čas od času navštíví i podnikatel Richard Horký. Jak příznačné.

Čím méně prostoru pro občany, tím pro koalici lépe

A jak jsou na tom opoziční zastupitelé a běžní občané? Těm se takového zacházení nedostává. Náš zastupitel Aleš Novák v létě navrhoval, aby se upravil jednací řád zastupitelstva a na zasedání byl vyčleněn speciální bod, ve kterém by mohli občané města vznášet dotazy a podněty všem zastupitelům. Měl být stanoven jako druhý v pořadí, aby bylo jasné, kdy dojde k jeho projednávání. Zamítnuto. Na prosincové zastupitelstvo to zkusil znovu a připravil změnu jednacího řádu, která by ve výjimečných případech umožňovala on-line distanční účast na jednání zastupitelstva, rady, komisí nebo výborů. A to především kvůli koronavirové krizi, která narušila celou řadu jednání. Starosta Pavel Pacal tento návrh označil za nedůstojný a urazil tak zastupitele v Praze, Přerově, Uherském Hradišti nebo Brně, kteří podobnou změnu schválili. Návrh byl zamítnut.

Výbory a komise? Zbytečná přítěž

Zcela nepohodlné jsou pro vedení města také poradní orgány, tedy výbory zastupitelstva a komise rady. Více než tři měsíce nezasedaly kontrolní a finanční výbor nebo dopravní komise. Přitom jejich činnost by měla být v zájmu radních, protože projednávají nejen hospodaření s majetkem a financemi města, ale také plány dalšího rozvoje. Odlišné názory a pohledy na dění v Třebíči však vedení města ignoruje, nepřipouští a silou je potlačuje. Evidentně si ale vůbec neuvědomuje, že se nejedná pouze o názory několika jednotlivců, ale tisíců voličů, kteří se neztotožňují s vládnoucí garniturou.

Porušování informačního zákona

Situace už došla tak daleko, že ve snaze zamezit „nepohodlným občanům“ k přístupu k informacím radní opakovaně porušili informační zákon. To se několikrát projevilo i na jednání zastupitelstva, kdy jsme dostali neúplné, někdy dokonce lživé informace o projednávaných bodech. „Copak můžu o něčem hlasovat, když nemám dostatek informací?“ uvedla naše zastupitelka Blanka Kutinová. Přičemž připomněla, že na prvním jednání zastupitelstva slíbila, stejně jako všichni ostatní, že bude rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. A to jí není umožněno.

Kmotři zde nebudou navěky

Neexistuje jediný důvod, který by vedení města ospravedlňoval k takovému přístupu. Třebíči tito lidé, ať už radní, nebo kmotři, nebudou vládnout na věky. Jak jsme jednu dobu slýchali – město nedědíme po svých předcích, ale půjčujeme si jej od svých dětí. A to by si měla vládnoucí většina uvědomit. Pokud má být Třebíč prosperujícím městem, není možné přistupovat k jednání zastupitelstva jako ke stroji na hlasování a k občanům jako k otravnému hmyzu.

Udělali si zastupitelstvo,
ale chodili jim tam lidi… 🙁

„Tajné jednání“ zastupitelstva
o obchvatu Třebíče. Proč?

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This