Ivo, jaký jsi měla první dojem?
Po otevření jsem byla zklamána. První zádrhel se nachází u vrat, které oddělují průchod od náměstí. Přechod je zde dost výrazný a výjezd je problematický. I vchod k toaletám je s nerovností, ale ta se překonává snáze. U vstupu do toalet nás čeká automat, kde se dá zaplatit hotovostí i bankovní kartou. Dne 21.9.2018 jsem se snažila po 16 hodině dvakrát kartou zaplatit, a to bezúspěšně. Nedovedu si představit člověka v akutních potížích nemaje drobných peněz. Pokud zaplatíte, projdete turniketem a můžete si dojít na toaletu.
Jak je prostor uzpůsoben pro vozíčkáře?
Vozíčkáři to mají složitější. Ti čekají na obsluhu, která jim musí osobně asistovat při otevírání dveří. A následuje další překážka. Dveře nejsou samootevírací a do malého prostoru, kde čeká člověk na vozíku, se otevírají troje dveře. Pro handicapovaného člověka jde o stresující situaci a domnívám se, že ve světe moderních technologií situace zcela zbytečná (pozn. autorky). Zde udělalo naše město krok zpět. Stejně jako to, že si vozíčkář musí na toaletách sám rozsvítit. Možná vás napadne: „A to je problém? To děláme taky.“ Vypínače jsou sice umístěny dle norem, ale pro člověka na vozíku s případným omezením hybnosti ruky již dost vysoko. Automatické rozsvěcení světel do našeho města ještě nedorazilo?
A otevírací doba?
Ani ta není vyhovující! Když se podíváte na otevírací dobu a zjistíte, že v sobotu a v neděli jsou toalety otevřené pouze do 16:00, mimo sezónu jsou v neděli dokonce zavřené, tak to opravdu není nic příjemného. Nejen pro občany města, ale ani pro turisty.
“Na úplný závěr bych podotkla, že radnice za 4 miliony Kč nechala postavit toalety, kde hlavním moderním prvkem je nádrž na dešťovou vodu, která bude využívána místo vody pitné,” říká autorka článku Lenka Jourová.
MVDr. Lenka Jourová
54 let, Třebíč - Horka-Domky