Třebíč je na 133. místě v Česku. Vyplývá to z Indexu kvality života, který sestavil projekt Obce v datech. Partnery projektu jsou poradenská a auditorská společnost Deloitte a SKUPINA ČEZ, finančně ho podpořila Evropská unie.  

Index porovnává veřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností. Zahrnuje celkem 29 ukazatelů vyjadřujících úroveň životního prostředí, dostupnosti zdravotní péče, práce, bydlení, vzdělání či dostatečnost služeb.

U jednotlivých obcí je uveden celkový index kvality života a pak dílčí indexy ve třech hlavních kategoriích: zdraví a životní prostředí; materiální zabezpečení (práce, bydlení) a vzdělání; služby a vztahy (například existence místních spolků).

 

 

Srovnání může ukázat hlavní silné nebo slabé stránky obce, vymezit postavení obce na území kraje či celé republiky. Data a srovnání jsou pak neocenitelným nástrojem pro podporu rozhodovacích procesů volených zastupitelů a zásadním způsobem mohou změnit dosavadní přístup ke strategickému plánování.

V čele žebříčku jsou zejména PrahaBrno a jejich okolí. Dobře se umístila i města v jižních Čechách. Na opačném konci žebříčku jsou pak města v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Celkové umístění Třebíče na 133. místě ze všech 206 obcí s rozšířenou působností není vůbec lichotivé. V Kraji Vysočina je naše město dokonce předposlední z 15 hodnocených měst.

 

 

Nejlépe je Třebíč hodnocena v kategorii Zdraví a životní prostředí s indexem 6,3 na 57. místě v Česku, 7. na Vysočině. Kategorie zahrnuje indexy z oblastí – dostupnost zdravotní péče, zdravotní stav obyvatelstva a životní prostředí.

Co se týká pořadí porovnávaných měst, nejhůře Třebíč dopadla v kategorii Materiální zabezpečení a vzdělání, zahrnující indexy z oblastí – zaměstnanost, ekonomická úroveň a vzdělání. Obsadila 154. místo v Česku, a poslední, 15. místo na Vysočině, s celkovým indexem 3,5.

V kategorii Vztahy a služby, obsahující dostupnost služeb, dopravu, bezpečnost, aktivitu a pohyb občanů dosáhla Třebíč vůbec nejhoršího celkového indexu 2,2.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This