V Třebíči se po mnoha desetiletích chystá revitalizace Karlova náměstí. O té se již ve sdělovacích prostředcích napsalo mnoho, a tak je důležité připomenout, co je jejím hlavním problémem, který radnice stále odmítá řešit. Ona revitalizace, jež ovlivní žití ve městě na další desítky let a několik generací, má zásadní chybu. Tou je úplná absence architektonické soutěže, která by měla provázet každou takto zásadní investici. Jak ale má skutečné soutěžení vypadat?

Pozitivním příkladem je nedávná architektonická soutěž na revitalizaci nábřeží řeky Svratky v Brně, o čemž zde psal například Brněnský deník. Úkolem bylo navrhnout podobu nábřeží, jež by místo oživila a zkrášlila. Poté, co Statutární město Brno soutěž vyhlásilo, se do ní přihlásily významné architektonické kanceláře z celé Evropské unie. Zastoupení měly jak české projekty, tak návrhy z Velké Británie, Německa či Francie.

Jak už samotný akt naznačuje, jednalo se o soutěž, tudíž nejlepší návrhy byly po právu oceněny částkou pohybující se v rozmezí 100 až 550 tisíc korun. Dáme-li tyto částky do poměru s celkovou cenou zmíněné revitalizace, jež se odhaduje asi na 360 milionů korun, tak se jedná o zcela odpovídající investici do celého projektu. Pokud bychom odměny aplikovali na třebíčské náměstí, dostali bychom pravděpodobně podobný poměr, neboť se jeho obnova odhaduje v řádu stovek milionů korun.

A proč je tento systém nesrovnatelně lepší, než postup třebíčské radnice? V tomto případě měla komise složená ze zástupců města a odborníků skutečně šanci z čeho vybírat. V Brně se rozhodování zúčastnili náměstek primátora, zástupce dotčené městské části, ředitel Povodí Moravy či několik architektů zabývající se touto problematikou, kterou popisuje i tento článek na stránkách České komory architektů.

Je třeba si přiznat, že není možné takto významnou investici realizovat tak, že se zeptáme občanů, zda-li si v tomto místě přejí dva nebo tři stromy, jestli má být dlažba hnědá nebo šedá, či kontejnery vpravo nebo vlevo.  Architektonická soutěž nabízí několik možných řešení dané problematiky. Nikoliv pouze pohled jedné části veřejnosti, v tomto případě vedení města, jak by si prostranství představovala.

Karlovo náměstí má šanci se stát vyhledávaným místem, kde budou občané trávit svůj volný čas. Radnice jim ale musí dát příležitost, aby mohli z profesionálních návrhů pomoci vybrat, jak bude prostor vypadat.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This