Třebíč je překrásné město, jež má spoustu památek a zajímavých míst, na které můžeme být hrdí. Ale je zde mnoho věcí, kde můžeme naše město vylepšit.

Pro inspiraci nemusíme chodit daleko. V jihomoravské metropoli městská organizace Veřejná zeleň města Brna (více zde) v posledních letech nahrazuje suché trávníky nebo zásypy s okrasnými kamínky záhony s krokusy, tulipány, kopretinami nebo jinými vytrvalými květinami. Ulice jsou rázem veselejší, barevnější a přívětivější. Navíc se v centru města v záhonech zadržuje voda, díky čemuž nejsou ulice tak vyprahlé.

Jedno z veřejných pián v Praze na Masarykově nádraží

Jedno z veřejných pián v Praze na Masarykově nádraží

Vynikajícím nápadem je také projekt „Piána na ulici“. Organizátoři ve spolupráci s obcemi umisťují piána v různých městech po celé republice. Nejčastěji se nachází u kulturních památek, ovšem najdeme je i na jiných frekventovaných místech. Například v Praze fungují veřejná piána, na která si může zahrát jakýkoliv kolemjdoucí, i na vlakových nádražích, kde krátí cestujícím čas do odjezdu. V Třebíči by se ideálně nabízelo okolí Baziliky sv. Prokopa, Karlova náměstí či židovského města. Kultura by totiž neměla být tvořena pouze památkami, ale také obyvateli města. Nebylo by krásné strávit chvilku u klavíru a s přáteli rozeznít Třebíč?

Stejně tak je skvělý příbuzný projekt „Šachy na ulici“. Betonový, takřka nezničitelný šachový stolek a figurky k zapůjčení v blízké restauraci či kavárně. Našemu městu, kde se šachy hrají na ligové úrovni, by příležitost zahrát si ve veřejném prostoru slušela.

Pražské "šachy na ulici"

Pražské “šachy na ulici”

A co třeba nějaké klidné místo pro trávení volného času? Jen tak si posedět, popovídat si s kamarády, udělat si piknik, číst si nebo se kochat naším městem. Pro mě by bylo příjemnou oblastí nábřeží řeky Jihlavy, které bychom mohli vylepšit po vzoru pražské Vltavy nebo pařížské Seiny. Nábřeží je v současné době zcela bez využití, ačkoliv je zde dostatek prostoru pro vytvoření jednoduchého posezení a zázemí pro trávení volného času. Zde by nikoho nerušila projíždějící auta a naproti tomu se nabízí krásný výhled na židovské město, Baziliku sv. Prokopa či Hrádek.

Naše město má stále obrovský potenciál, jak jej můžeme zlepšit a oživit. Příslušnost k seznamu památek UNESCO je skvělá, ale není samospasitelná. Bez aktivit podporujících cestovní ruch a rozvíjejících kulturní a společenský život to ale nepůjde. Proto je načase to změnit.

Zdroj fotografie: MF Dnes

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This