Také se Vám zdají trávníky v našem městě v létě suché a vyprahlé? V Brně zkusili místo trávníků květinové záhony. Už od jara vykvétají na záhonech krokusy, tulipány a postupně v závislosti na ročním období další a další druhy, které nevyžadují údržbu a závlahu. Výsadba květin je inspirována lučními květinami a zahrádkami naších prababiček.  Najdeme zde různé druhy bylin, kopretiny, chrpy, vlčí máky, krásenky, len, cínie a další.

“Při zakládání trvalkových záhonů se částečně inspirujeme konceptem smíšených trvalkových výsadeb, který se uplatňuje už 20 let především v Německu a v současnosti je dost populární i u nás. Vzniklé záhony by měly do jisté míry fungovat bez velké péče jako přírodní společenstva. Vybíráme druhy, které budou na záhonech dobře prospívat bez náročné údržby a nároků na závlahu. Rostliny by měly vytvořit souvislý pokryv, který omezí růst plevelů, ale zároveň by si neměly navzájem konkurovat. Záhony na rozdíl od této koncepce nemulčujeme štěrkem, kůrou ani jiným materiálem z několika důvodů. Jedním z důvodů je velký úhyn rostlin kvůli venčení psů v záhonech, takže u některých záhonů je nutná každoroční dosadba, což by bylo do štěrku nebo drceného kameniva náročné,” píše Michaela Doubravová ze spolku Veřejná zeleň města Brna. Více o brněnském spolku si můžete přečíst zde.

Květiny nepřináší jen estetiku, ale v horkých dnech byliny neusychají jako tráva, ale naopak vyasfaltovanému  a vybetonovanému městu přináší tolik potřebné zvlhčení ovzduší a snížení nejen prašnosti, ale i teploty. A jak je známo i z jiných měst, například z Karlových Varů, květiny mohou zkrášlovat také lampy veřejného osvětlení nebo mohou být umístěny na mostech přes řeku. Líbilo by se Vám takové oživení i v Třebíči?

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This