Vedení města nedávno rozhodlo vypsat veřejnou zakázku na vybudování záchytného parkoviště včetně cvičné plochy pro autoškoly v blízkosti areálu PBS na Hrotovické ulici Náklady na tento projekt překročí 20 milionů korun. Pod areálem PBS město plánuje vybudovat přes 160 parkovacích míst a cvičnou plochu pro autoškoly. V přepočtu nás jedno parkovací místo vyjde na cca 100 000 Kč. Zajímá vás, kdo tam bude parkovat? Mě také…

 

Parkoviště ve stylu Park and Ride?

Radní prohlašují, že toto parkoviště má sloužit např. k přestupům na autobusy MHD. Opravdu to ale bude fungovat, když průměrná vzdálenost z parkoviště k zastávce bude přibližně půl kilometru? Parkoviště ve stylu P+R (tedy Park and Ride) se budují v těsné blízkosti významných přestupních uzlů veřejné dopravy, které obsluhuje mnoho spojů autobusů či vlaků jsou dobře přístupné. To se o zastávce na Hrotovické ulici říct nedá.

 

Blízkost nemocnice, soudu či přestupního terminálu

Dále jsem se dočetl, že parkoviště bude v blízkosti nemocnice, soudu nebo přestupního terminálu. Asi mám trochu jinou představu o významu slova „blízkost“. K nemocnici i soudu činí docházková vzdálenost 1 km, k přestupnímu terminálu ještě o 200 metrů více. Tohle skutečně není dobrá motivace, aby sem občané či návštěvníci města odstavovali svoje vozidla a uvolnili tak plochy přímo u nemocnice či terminálu.

 

Likvidace zeleně a prostoru pro pejskaře

Co by v souvislosti s touto stavbou nemělo zapadnout, je výrazný zásah do další zelené plochy v Třebíči, kterou hojně využívají občané k procházkám či venčení svých domácích mazlíčků. A to v situaci, kdy je funkčnost parkoviště značně nejistá a jeho plocha předimenzovaná.

 

Proč platit plochu pro autoškoly?

Zarážející také je, že chce město z veřejného rozpočtu zaplatit vybudování cvičné plochy pro autoškoly, kterou budou využívat firmy k vlastnímu podnikání. Prozatím ani nikde nezaznělo, že by se některá z nich měla na stavbě podílet nebo pro ně bude plocha zpoplatněna. Je politování hodné, že tato koalice není ochotna podpořit drobné živnostníky trpící revitalizací Karlova náměstí, ale nemá problém zaplatit miliony za asfaltovou plochu.

 

Nebo je motivace města ke stavbě jinde?

Zdá se Vám tento projekt také nedomyšlený? Možná je motivace radních k této stavbě, podobně jako u mnoha jiných projektů v Třebíči, jiná než se veřejně prezentuje. Když se podíváme na dokument Zásady organizace výstavby, zjistíme, že je tam zvýrazněna věta: „Přímou návaznost na stavbu má plánovaná výstavba komunikace v sousedním areálu (řešena samostatným projektem). Komunikace bude řešena na násypu s patou umístěnou na hranici stavby autocvičiště. Stavby je nutné koordinovat a založení svahu je tedy nutné realizovat současně s touto stavbou.“

Že by město opět vycházelo vstříc některým podnikatelům, kteří hodlají v areálu PBS vybudovat novou silnici, ale potřebují, aby se město podílelo na stabilizaci svahu? Ani bych se nedivil. Sám jsem zvědav, co všechno ještě vyplave na povrch.

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This