Město Třebíč mělo na konci roku 2016 asi 36 300 obyvatel. Z toho bylo necelých 30000 obyvatel do 65 let a nad 65 let skoro 7000 naších spoluobčanů. Zatím co každý rok ubývá v Třebíči počet obyvatel v produktivním věku, tak lidí nad 65 let přibývá a tak i Třebíč v budoucích letech čeká  pravděpodobně problém v sociálních službách.

Máme zde tři domy pro seniory – na Manželů Curieových, na Kubešově ulici a na Koutkově. Dohromady pro 377 lidí. Soukromé Alzheimer centrum je zatím v rekonstrukci a kraj ani radnice  zde v Třebíči neplánují žádný další projekt pro seniory. A co stále trápí většinu těchto center, jsou ubytovací podmínky. Pokoje pro dva naprosto cizí lidi, kteří po celoživotní práci pro společnost musí přijmout tyto podmínky, jsou velmi nedůstojné. Kdo z nás třicetiletých, čtyřicetiletých nebo padesátiletých by přistoupil na bydlení s naprosto cizím člověkem v jednom pokoji? To jak se zajímáme o potřeby starých a handicapovaných spoluobčanů vypovídá něco o naší společnosti.

Musíme se připravovat na vzrůstající věk našeho obyvatelstva a zachovávat důstojný život seniorům, už třeba jenom z obyčejného sobeckého důvodu, že zestárneme všichni. Každý z nás by chtěl svůj život dožít doma, ale z mnoha různých příčin se nám to nemusí splnit. Třebíč by měla mít zmonitorované tyto problémy a mít připravené minimálně pozemky, aby je mohla poskytnout k výstavbě nového domů pro seniory a tzv. pečovatelského domu. Pečovatelský dům, je trochu zavádějící název, poněvadž služby, které si obyvatel tohoto domu může objednat, lze objednat i kamkoliv jinam. Tyto domy jsou spíše psychologickou pomocí pro seniory, poněvadž zde bydlí lidé podobného věku, podobných zdravotních potíží a tím pádem se nemusí obávat, že během dne, kdy je většina lidí v práci, jsou v domech sami. A proč by měli být tyto jednotky blíže u sebe?

Pro seniora je většinou dost traumatizující, když se stěhuje z bytu, kde mnohdy on sám vyrostl, vychoval své děti a zestárnul. A pokud se rozhodne jít do pečovatelského domu, zvykne si na to místo, tak je pro něj snazší, když se přesune jen o pár metrů dál. Už je to takto řešené na Koutkově ulici. A bylo by dobré takto pokračovat i u dalších objektů.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This