Od roku 2015 funguje přestupní terminál u vlakového nádraží a zároveň sem byla zavedena mimo jiné linka č. 1. Ta se na zdejší smyčce otáčí a vrací se zpět k viaduktu na ulici Nádražní. Již od počátku jsme důrazně upozorňovali odbor dopravy a vedení města, že zdejší křižovatka není stavěná na to, aby zde byl tak silný provoz autobusů MHD, především ve směru z centra do čtvrti Horka-Domky. V křižovatce je špatná viditelnost, kdy stále chybí i tak jednoduché opatření jako je dopravní zrcadlo zlepšující rozhled, a také manévrovatelnost, což je viditelné především tehdy, když se v místě potkají dva autobusy

Nyní se však vyskytl další problém, který je však z hlediska dopravních předpisů mnohem závažnější. V prosinci loňského roku byly do Třebíče dodány nové autobusy, jejichž výška je 3,1 m, ovšem povolená podjezdová výška mostu je stanovena pouze na 3 m. Po našem apelu na odbor dopravy, kdy tři měsíce třebíčské autobusy nezájmem dopravce a radnice zcela porušovaly dopravní předpisy, byla vytvořena výjimka, jež by měla průjezd autobusů umožňovat.thumbnail of vyjímka

Před několika dny jsme zmíněný dokument i přes neochotu vedoucího odboru dopravy získali a čekalo nás velmi nemilé překvapení. Výjimka sice umožňuje průjezd vozidlům vyšším 3 metry, ale pouze za předpokladu, že veškeré části vozidla budou od jakékoli části mostní konstrukce vzdáleny nejméně 10 cm. To je ovšem v praxi neproveditelné, protože při každém průjezdu vozidlem dochází ke kontaktu antény s bezpečnostní traverzou u mostu. Co je ale zcela nepřijatelné, je fakt, že za bezpečnostní odstup, jenž je neměnný a prakticky neovlivnitelný, má být dle dokumentu zodpovědný řidič autobusu.

Není možné, aby neschopnost a laxnost dopravce byla zakrývána a tolerována odborem dopravy a aby zodpovědnost za zjevné porušování dopravních předpisů byla uvalena na řidiče autobusů, kteří o tom ani nevěděli. V případě dopravní nehody by odpovědnost za situaci byla automaticky na straně řidiče, který byl však dopravcem a odborem dopravy donucen místem projíždět. Opravdu je možné, že si představitelé města a provozovatel MHD mohou něco takového dovolit?

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This