Po nepříjemném zjištění o počtu uvolněných členů zastupitelstva jsme očekávali, jaké bude rozdělení práce pro jednotlivé místostarosty a radní. Bohužel došlo pouze k rozdělení kompetencí odborů mezi členy vedení města. Není se čemu divit. Někteří mají totiž k daným problematikám blízký vztah. Nikoliv však profesní, ale spíše klientelistický. Jak to tedy vlastně je?
Názorným příkladem je rozbití struktury odboru dopravy. Většinu problematiky dostal na starosti 1. místostarosta města Vladimír Malý, což by bylo pochopitelné, když byl před svým zvolením dopravním dispečerem. Z tohoto úvazku však byla vyňata městská hromadná doprava, kterou dostal do své správy místostarosta Pavel Pacal, který s dopravou nemá z hlediska profesního nic společného. Co k tomuto rozhodnutí vedlo? Odpověď se přímo nabízí. V minulém volebním období uzavřel Pavel Pacal s dopravcem ICOM transport „gentlemanskou dohodu“, která městu sice částečně zlevnila provoz MHD, avšak stále zůstala cena za kilometr vysoce nadstandardní ve srovnání s jinými městy podobné velikosti, jako je Třebíč. Touto dohodou se ale znemožnilo vypovědění smlouvy se současným dopravcem, a tak tato dohoda stále stojí několik milionů korun ročně navíc z peněžních prostředků nás všech. Proč se tedy celá smlouva nezrušila, a nevyhlásilo se nové výběrové řízení? Jak vidno, Pavel Pacal má s firmou ICOM transport mírně řečeno nadstandardní vztahy, tudíž není těžké uhodnout, proč byl právě odbor dopravy rozdělen mezi dvě osoby. Navíc bude v roce 2016 probíhat výběrové řízení na nového provozovatele MHD v Třebíči, u kterého by stávající firma v přítomnosti Vladimíra Malého neměla tak jednoduchou cestu k nové veřejné zakázce.
Dalším případem je přidělení oblasti vodárenství Pavlu Heřmanovi. Ten je současně předsedou svazu Vodovodů a kanalizací, kvůli čemu může být ve střetu zájmů. Nemluvě o tom, že za podobnou práci bere plat uvolněného radního a také plat za členství ve zmíněné firmě. Na otázku, proč Pavel Heřman získal tuto problematiku, si asi každý může odpovědět sám. Navíc se v jeho souvislosti také hovoří o neprůhledném přidělení práce pro bývalého místostarostu města a jeho spolukandidáta z „volbaTR“ Pavla Svobodu. Na tento případ upozornil Český rozhlas, kde na tento problém reaguje starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka, když Pavel Heřman ještě jako starosta Třebíče dohodil práci svému kolegovi Pavlu Svobodovi bez vědomí obcí, které jsou akcionáři vodáren: „Je to k pláči, když se to neumí říct narovinu, protože i sebemenší malý podvůdek vyjde navenek.“ Navíc bývalý místostarosta ani neprošel žádným výběrovým řízením a nemá stavařské vzdělání.
Tyto případy jasně ukazují, co bylo hlavní příčinou současného rozdělení pravomocí členů vedení města. Třebíč se tak kvůli tomu možná stane opět známou, bohužel negativně. Už jen pouhý fakt, že je zde 6 uvolněných členů zastupitelstva vyvolal pochybnosti v řadách veřejnosti i odborníků. Na problém upozornili i Česká televize nebo MF DNES.
opoziční zastupitel města Třebíče