Třebíč se rozkládá v údolí a na kopcích. Kdysi možná strategická pozice nám dnes trochu komplikuje pohyb po městě a to nejen v autech. Své o tom ví maminky s kočárky, ale hlavně handicapovaní. Zvláště ti na vozíku. Je plno míst, která byla postavená špatně. Dost jich je ještě z doby třeba i před třiceti lety. Ale bohužel přibývá staveb, které jsou dokončovány nyní a jsou nevyhovující. Máme městského architekta, ale jak se zdá, tak ten tento problém řeší jen okrajově nebo vůbec. Přitom je vždycky lepší problémům předcházet, než je potom problematicky a finančně nákladněji řešit.

Za poslední rok bylo na popud naší zastupitelky Blanky Kutinové předěláno několik nových staveb, které byly nevyhovující pro maminky s kočárky a handicapované. Na nově revitalizovaném náměstí to byl vstup do Národního domu, kde byl vytvořen vyšší schod. Na její podnět byl udělán plynulý nájezd, aniž by byl narušen ráz chodníku. Dostanou se tak z náměstí i vozíčkáři a maminky s kočárky bez pomoci jiných. Druhá stavba byla také na Karlově náměstí v Jejkovské bráně u nájezdu na přechod pro chodce, který byl tak prudký, že byl pro lidi na mechanickém vozíku nesjízdný. Kupodivu po její intervenci na zastupitelstvu najednou byl přebudován správně. Stačilo jen přemýšlet a dívat se na svět očima jinak.

Stejné to je i u nově vybudovaných označníků pro MHD. Na některých místech jsou zasazené  doprostřed chodníků, kdy okolo neprojede ani maminka s kočárkem, o čemž jsme psali například v tomto článku. Na ulici Velkomeziříčské už byl tento nezdařilý unikát napraven. A takových věcí a míst je tu spousta a pořád marně čekají na nápravu. Např. nová světelná křižovatka s novými chodníky a přechodem na ulici 9. května a Na Sýpkách. Pro chodce, maminky s kočárky a handicapované to nebude v dešti a námraze žádná hitparáda. Ona nebyla ani předtím, ale teď tam přibyly sloupy a průjezd je díky tomu velký jen něco málo přes 80 cm. Je to hodně natěsno. Spád chodníku je prudší a místo nájezdů zde jsou obrubníky, které jsou výškově rozdílné s vozovkou. Zvláště když bude jinovatka a bude to klouzat, tak hrozí, že chodci budou plynule bruslit až na silnici. Zmizel přechod, který tam byl původně a to ve směru na ulici Račerovickou. Přitom zde je svažitost už minimální, jsou tam semafory pro automobily, končí tam z obou stran chodník,  jen o malý kousek nad křižovatkou je zastávka MHD. Náš zastupitel Aleš Novák na to opakovaně upozorňoval. Marně. Naprosto nepochopitelné.

Jak bylo vidět podle reakce starosty a místostarostů na zastupitelstvu, kde jim tento problém Blanka Kutinová na fotografiích ukázala, tak ani jeden o něm nevěděli. Sdělení, že teď už se to předělávat nedá, ale že v zimě se tam bude firma důkladněji o chodník starat, je prostě špatné. Přesně takhle to nemá být. Město musí mít ty nejlepší možnosti pro lidi, auta i inženýrské sítě nastavené jako automatické kritérium už u projektování stavby. Neřešit ten problém až po dokončení stavby. A tohle bychom chtěli, aby v Třebíčí bylo naprosto automatické.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This