V těchto dnech si Praha a Čechy připomínají 15. výročí tisícileté vody, která je v roce 2002 zasáhla. Průtok Vltavy se v té době zvýšil na třicetinásobek běžné hodnoty a hladina stoupla na téměř 7 metrů. Bylo zaplaveno 18 stanic metra a na několik měsíců byla výrazně paralyzována doprava. Celkové náklady se jen na opravu podzemní dráhy vyšplhaly na 7 miliard korun.

Před 20 lety, v roce 1997, zažila podobnou spoušť Morava, kdy se obrazem zkázy stala obec Troubky. Třebíč zažila poslední větší povodně v roce 1985, kdy se řeka Jihlava vylila ze svého koryta a zaplavila své nejbližší okolí. Tuto situaci dokumentuje úvodní fotka článku zachycující autobus na dolní straně poblíž Jihlavské brány.

I po mnoha letech patří obrovský dík všem policistům, záchranářům, hasičům i všem ostatním dobrovolníkům, kteří se zapojili do obnovy zničených míst. Nyní už by měla být Třebíč před podobnými přírodními katastrofami dostatečně chráněna díky protipovodňovým opatřením, které byly vybudovány v minulých letech. Bariéra je navíc v případě nutnosti připravena na mobilní zábrany, která ještě zvýší bezpečí historického jádra města.

Zdroj fotografie z Prahy: Česká televize

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This