Město Třebíč uvádí, že máme čtyři pečovatelské domy. To však není pravda. Pečovatelským domem můžeme nazývat takové zařízení, kde je stálá pečovatelská služba. Ta byla už dříve v těchto objektech zrušená. Město je vlastníkem objektů, určuje cenu nájmu, ale správcem a tím, kdo smlouvy s klientem podepisuje, je společnost Jiří Drašar, a.s. – správce nemovitostí. A také proto je v péči o tyto domy spousta chyb a nedostatků.
Diskriminační podmínky v cenách nájmů musí skončit
Jednou z věcí, které nájemníky trápí, je velký rozdíl mezi nájmy. Ty jsou v rozmezí od 16 Kč/m2 do 55 Kč/Kč/m2. Tento rozdíl vznikl v minulosti kvůli chybějící dlouhodobé koncepci sociální politiky a bydlení. Politici a úředníci zapomněli, že lidé v těchto domech nebydlí jen jedno volební období, ale i třeba dvacet a více let. Smlouvy o nájmu jsou podepisovány na dobu neurčitou s fixním nájmem. Ale nikomu nedošlo, že v průběhu let ceny nájmů vzrůstají, a tak nyní vedle sebe bydlí stejně staří lidé s podobným výměrem důchodu a stejně velkým bytem. Ovšem kvůli času příchodu do tohoto zařízení s velmi rozdílným nájmem.
I díky našemu zásahu se představitelé města s nájemníky sešli a slíbili nápravu. Ta přišla pouze v kosmetické podobě. Nejnižší nájmy radní zvýšili o dvacet procent, což u nájmu 16 Kč za m2 činí 3 Kč. Další navýšení je pak možné až po třech letech. Radnice argumentuje svým sociálním cítěním. Ale copak je fér, aby polovina nájemníků platila nízké nájemné a druhá polovina skoro trojnásobek? Ne, je to diskriminační.
Nabízí se jednoduché řešení, z kterého by těžili všichni – vrátit stálou pečovatelskou službu. Všichni nájemníci by dostali stejný, spravedlivý nájem, který by už do budoucna řešil možné navýšení nájmu.
Zmodernizujeme a opravíme zařízení bytů
Dalším palčivým problémem je vybavení bytů a sociálních zařízení. Například na Koutkově ulici jsou vysoké vany. Představte si, jak vozíčkář nebo tělesně handicapovaný senior má komplikovaný přístup k hygieně. Vany jsou tu z doby, kdy tu byly pečovatelky a lidem s hygienou pomáhaly. Na Fr. Hrubína jsou plynové sporáky, které jsou pro seniory naprosto nevhodné. Nevypnutý hořák ohrožuje nejen nájemníky, ale i dům a jeho okolí. A reakce na naše upozornění v sociální komisi byla, že elektrické spotřebiče se instalovat nemohou, poněvadž na to není dimenzovaná elektroinstalace. Nyní to správce a úřad u opakujících se případů řeší vypnutím přívodu plynu. Je tohle opravdu řešení, jaké bychom očekávali? Opravdu jsme v 21. století?
V objektu na ulici Vltavínská, který je stavebně nejmladším z těchto čtyřech domů, chybí evakuační výtah. Na přiložených fotografiích můžete vidět evakuační schodiště, které je však pro seniory obtížně překonatelné. I sprchové kouty v tomto domě nejsou příliš vhodné a nad některými stavebními vychytávkami zůstává rozum stát. Dveře, které se otevírají do prostoru, a blokují tak východ i vstup osobám asi jen tak neuvidíme. Představte si člověka o francouzských holích, který jde otevřít návštěvě. Otevře dveře do volného prostoru, sám musí otevřít dveře do koupelny, která je společná s WC a vejít dovnitř, aby návštěva mohla vstoupit. Pokud je osob víc než jedna, musí za panem domácím na toaletu. Ne, to není vtip.
A nejhorší na tom všem je, že na tyhle nedostatky lidé upozorňovali a nic se nedělo. Na některé jsme upozornili my a poté se konečně radní začali o problémy zajímat. Jak je možné, že kompetentní lidé tohle nevidí. Nebo snad nechtějí vidět? To jak město přistupuje k seniorům a lidem s handicapem, jak jim vrací jejich celoživotní práci, něco vypovídá o představitelích našeho města a úřadu.
Blanka Kutinová
44 let, Třebíč - Nové Dvory
zdravotní sestra, místopředsedkyně spolku Obchvat Třebíče
“Chci, aby se vrátily ošetřovatelky do domů se zvláštním určením, aby to byly pečovatelské domy jak se patří. Chci prosadit ještě jeden pečovatelský dům v Borovině. Chci, aby radnice s lidmi komunikovala a představitelé byli více mezi lidmi. Problémy se musí řešit a ne před nimi zavírat oči.”