Letos bylo slavnostně otevřeno nové městské WC, které bylo vybudováno za více než 4 miliony Kč v průchodu vedle občerstvení Jordán. Čekala jsem, že tyto toalety budou nejen přístupné vozíčkářům, ale bude zde použito moderních technologií, které jsou rozšířeny i v menších městech a jejich provoz se osvědčil. Tím, že se radnice hlásí k myšlence Smart City to bylo nasnadě. Je naše město v 21. století vstřícné k tělesně handicapovaným a maminkám s kočárky, co se týče chodníků, veřejné dopravy nebo návštěvy toalet? A co se za čtyři roky změnilo pro naše postižené spoluobčany a návštěvníky města? Jakým přínosem pro handicapované spoluobčany jsou nově vybudované toalety na Karlově náměstí? Na to jsem se ptala naší kandidátky Ivy Klebanové.

Ivo, jaký jsi měla první dojem?

Po otevření jsem byla zklamána. První zádrhel se nachází u vrat, které oddělují průchod od náměstí. Přechod je zde dost výrazný a výjezd je problematický. I vchod k toaletám je s nerovností, ale ta se překonává snáze. U vstupu do toalet nás čeká automat, kde se dá zaplatit hotovostí i bankovní kartou. Dne 21.9.2018 jsem se snažila po 16 hodině dvakrát kartou zaplatit, a to bezúspěšně. Nedovedu si představit člověka v akutních potížích nemaje drobných peněz. Pokud zaplatíte, projdete turniketem a můžete si dojít na toaletu.

Jak je prostor uzpůsoben pro vozíčkáře?

Vozíčkáři to mají složitější. Ti čekají na obsluhu, která jim musí osobně asistovat při otevírání dveří. A následuje další překážka. Dveře nejsou samootevírací a do malého prostoru, kde čeká člověk na vozíku, se otevírají troje dveře. Pro handicapovaného člověka jde o stresující situaci a domnívám se, že ve světe moderních technologií situace zcela zbytečná (pozn. autorky). Zde udělalo naše město krok zpět. Stejně jako to, že si vozíčkář musí na toaletách sám rozsvítit. Možná vás napadne: „A to je problém? To děláme taky.“ Vypínače jsou sice umístěny dle norem, ale pro člověka na vozíku s případným omezením hybnosti ruky již dost vysoko. Automatické rozsvěcení světel do našeho města ještě nedorazilo?

 

 

A otevírací doba?

Otevírací doba toalet

Otevírací doba toalet

Ani ta není vyhovující! Když se podíváte na otevírací dobu a zjistíte, že v sobotu a v neděli jsou toalety otevřené pouze do 16:00, mimo sezónu jsou v neděli dokonce zavřené, tak to opravdu není nic příjemného. Nejen pro občany města, ale ani pro turisty.


“Na úplný závěr bych podotkla, že radnice za 4 miliony Kč nechala postavit toalety, kde hlavním moderním prvkem je nádrž na dešťovou vodu, která bude využívána místo vody pitné,” říká autorka článku Lenka Jourová.

MVDr. Lenka Jourová

54 let, Třebíč - Horka-Domky

mikrobiolog a vedoucí klinický bioanalytik
“Chci, aby radnice aktivněji a efektivněji komunikovala s Krajem Vysočina o zkvalitnění domovů pro seniory. Stejně tak i s vlastníky nově budovaného Alzheimer centra.”

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This