Jak už se stalo u současné městské rady v Třebíči tradicí, i pouhých několik týdnů před koncem svého funkčního období pokračuje ve své škodlivé praxi dlouhodobých pronájmů bez řádných výběrových řízení. Na svém posledním zasedání schválila hned několik takových, například nepochopitelné prodloužení nájemní smlouvy na restauraci ve Fóru o deset let, když stávající nájemní smlouva končí až v prosinci 2015. Nejkontroverznějším rozhodnutím je však příprava pronájmu venkovního areálu koupaliště na Polance.
V současné době provozuje jak Polanku, tak i druhý třebíčský bazén, krytou Lagunu, sdružení firem TTS a Yashica. Smlouvu na pronájem starší části Laguny, krytý bazén, v roce 2013 rada města prodloužila tomuto sdružení bez výběrového řízení až do roku 2026, tedy o neuvěřitelných 13 let. V minulém roce pak za téměř 70 milionů Kč, bez jakýchkoliv dotací, město přistavělo další část Laguny s menším bazénem a tobogánem. Na pronájem této části, kterou samozřejmě nelze provozovat samostatně, pak rada vyhlásila „výběrové řízení“. Nikoho nemohlo překvapit, že se přihlásilo pouze sdružení firem TTS a Yashica, které samozřejmě „vyhrálo“ a nyní provozuje celou Lagunu. Provoz Laguny město dotuje každý rok významnou částkou, v letošním roce 7,5 miliony Kč, aniž má jakoukoliv kontrolu nad hospodařením firem TTS a Yashica v areálu.
Není se tedy čemu divit, že TTS a Yashica mají zájem provozovat především svůj „zlatý důl“ v Laguně. Polanku v letních měsících otevírají omezeně a jen z nutnosti, bez zájmu o podstatné zlepšení jejího provozu a zvyšování návštěvnosti. A samozřejmě mají zájem ji provozovat i nadále, přece nemohou připustit, aby ji získala konkurence a odlákala jim v letních měsících velkou část návštěvníků z Laguny.
Pokud by třebíčští radní skutečně chtěli vyhovět volání velké části veřejnosti po kvalitním letním koupališti s přihřívanou vodou a dobrými službami, mohli nachystat výběrové řízení s předem definovanými podmínkami a požadavky na budoucího provozovatele, široce je inzerovat a pokusit se získat nájemce, který by měl opravdový zájem na fungování Polanky. A především by jedna ze základních podmínek měla být ta, že se nemůže přihlásit nikdo, kdo podobnou službu v Třebíči již provozuje.
Ale město samozřejmě nic takového neudělalo. Záměr pronájmu Polanky vyvěsilo pouze na úřední desce, konkrétní podmínky výběrového řízení jsou utajovány, resp. vůbec neexistují, každý zájemce může navrhnout cokoliv. A vzhledem k tomu, že nejsou předem navržena žádná hodnotící kritéria pro výběr vítěze, mohou radní vybrat kohokoliv. Výběrové řízení přece probíhá „obálkovou metodou“.
ekonom, ředitel mezinárodní dobrovolnické organizace, opoziční zastupitel města Třebíče,
předseda spolku Obchvat Třebíče