Jednou z nejznámějších postav české historie je bezesporu reformátor a kazatel Mistr Jan Hus (kolem r. 1370 – 6. července 1415). Od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě a v letech 1409–1410 byl jejím rektorem.
Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Otevřeně mluvil o morálně pochybném jednání, například vymáhání poplatků za obřady nebo obchodování s tzv. odpustky, odpuštěním trestu za hříchy. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci.
Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka, a některých dalších děl.
„Proto, věrný křesťane, hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti“
My bychom chtěli dnešní výročí připomenout filmem Jiřího Svobody Jan Hus, jehož scénář byl napsán podle předlohy Evy Kantůrkové a některé jeho scény vznikly i zde v Třebíči. Filmaři zde natáčeli 23. července 2014 v kryptě baziliky sv. Prokopa, která prý je velmi podobná místu v Dominikánském klášteře v Kostnici, kde byl Jan Hus vězněn. V hlavní roli exceloval Matěj Hádek.
A co ještě rozhodlo pro náš kraj? Například polní cesta … Tou byla prašná cesta u obce Trnava, kde byl natočený příjezd Jana Husa a poté i královny Žofie k poli Husových rodičů. Jak řekla vedoucí produkce Eliška Sekavová:,,Krajina musí být malebná, zajímavá, nejlépe s nějakými staršími prvky, jako jsou remízky a skupiny stromů“.
ekonom, ředitel mezinárodní dobrovolnické organizace, opoziční zastupitel města Třebíče,
předseda spolku Obchvat Třebíče