Jednou z nejznámějších postav české historie je bezesporu reformátor a kazatel Mistr Jan Hus (kolem r. 1370 – 6. července 1415). Od roku 1398 vyučoval na pražské univerzitě a v letech 1409–1410 byl jejím rektorem.

Ve svých náboženských pracích kritizoval mravní úpadek, v němž se ocitla katolická církev. Otevřeně mluvil o morálně pochybném jednání, například vymáhání poplatků za obřady nebo obchodování s tzv. odpustky, odpuštěním trestu za hříchy. Církví byl označen za kacíře a na kostnickém koncilu 6. července roku 1415 upálen. Jeho smrt vedla posléze v českých zemích k zásadní husitské revoluci.

Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské - Slovanska_epopej_Alfons_Mucha

Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské. Slovanská epopej, Alfons Mucha

Kromě snah o reformu církve i společnosti je Husovi připisováno autorství traktátu O českém pravopise, zavádějícího diakritická znaménka, a některých dalších děl.

Proto, věrný křesťane, hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti

Mistr Jan Hus

 

My bychom chtěli dnešní výročí připomenout filmem Jiřího Svobody Jan Hus, jehož scénář byl napsán podle předlohy Evy Kantůrkové a některé jeho scény vznikly i zde v Třebíči. Filmaři zde natáčeli 23. července 2014 v kryptě baziliky sv. Prokopa, která prý je velmi podobná místu v Dominikánském klášteře v Kostnici, kde byl Jan Hus vězněn. V hlavní roli exceloval Matěj Hádek. 

A co ještě rozhodlo pro náš kraj? Například polní cesta … Tou byla prašná cesta u obce Trnava, kde byl natočený příjezd Jana Husa a poté i královny Žofie k poli Husových rodičů. Jak řekla vedoucí produkce Eliška Sekavová:,,Krajina musí být malebná, zajímavá, nejlépe s nějakými staršími prvky, jako jsou remízky a skupiny stromů“.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This