Město Třebíč se nazývá městem zeleně a patří k městům, které se přidalo do Národní sítě Zdravých měst. Na to jsme my, obyvatelé Třebíče, hrdí. Ale nemůže zůstat jen toho. Musíme se postarat, aby zeleň nejen zůstala, ale také jí rozšiřovat a využívat její výhody pro lepší život lidí ve městě.

Klima našeho státu i našeho města se mění. Ze zimy se většinou přesouváme rovnou do letních dní s vyššími teplotami  a s nižšími dešťovými srážkami. Deficit vody je už několik let velmi znát. A Třebíči chybí dlouhodobá vize, jak lidem, živočichům a rostlinám v tomto ohledu život ve městě zlepšit.

Místo trav v ulicích květiny

Zeleň nejsou jen lesy poškozené kůrovcem, jsou to i keře, trávy, květiny a byliny, které nás ve městě každodenně obklopují. A zde máme velké rezervy. Vyprahlá tráva v letních měsících nejen že nezvýší vlhkost vzduchu, ani nepřidá na dobré náladě nás lidí, ale nedokáže poskytnout potravu a úkryt hmyzu. A ten je potřebný nejen jako potrava dalším živočichům, ale hlavně pro opylování rostlin a květin na veřejných prostranstvích i na našich soukromých zahradách. Řešením je změna v osetí volných ploch. Můžeme vysévat kombinaci lučních květin s trvalkami, které známe ze zahrádek našich babiček.

Mimo zástavbu (například u Kostelíčka) je možné využít různorodost lučních květin. Tabule s názvy porostu, ale i jejich léčebného využití, jejich fotografie i fotografie motýlů a hmyzu. Mateřské a základní školy by mohly tyto louky využít ke své výuce. Bohužel totiž málokteré dítě ví, jak živý motýl vypadá

Lepší práce s vodou

Extrémní vedra jsou nerozlučně spojena s následnými bouřkami a přívalovými dešti. Pokud voda ze zpevněných ploch ve městě odteče do kanalizace, chybí stromům, keřům, travnatým plochám a tím i lidem pohybujícím se ve městě. David Stránský z ČVUT tvrdí, že zatímco v centrech měst odteče bez užitku 55 % dešťové vody, zatímco v lese je to méně než 10 %. Zde má město Třebíč jen jeden pozitivní čin, a tím je vybudování nádrže pro dešťovou vodu u nově vzniklých veřejných toalet na Karlově náměstí. Je to hodně málo na velikost našeho města a na problémy, které se suchem už několik let máme. Proto je nejvyšší čas to změnit. Jedním z řešení je vybudování odvodu vody při stavbě nových chodníků či opravách již stávajících a možnosti vsáknutí se vody do trávy. Stejně tak je důležitá výška chodníku a zeleně vedle ní.

Další možností jak ovlivnit klima ve městě je osazovat prostory kolem stromu zelení. Nenechávat holá místa, kam lidé hází nedopalky cigaret a odpadky, ale využít toto místo pro květiny. Posuďte sami. První fotografie je z Třebíče, druhá ze zahraničí a třetí z Brna.

Není možné nahradit všechnu trávu, ale na určitých místech v menším měřítku to určitě jde. Nutná je i spolupráce s alergology. A samozřejmě je nutná soustavná debata s obyvateli a vysvětlující články odborníků v Třebíčském zpravodaji. Proto jsem předložila návrh na koncepci rozvoje péče o  životní prostředí, práce s dešťovou vodou a prevence sucha v Třebíči a budu o ní hovořit na 4. jednání zastupitelstva města Třebíče 20. 6. 2019.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This