Den za dnem zapadá v dálavu věků,
Mizí, jak plachého ptáčete sten
A s písní večerní zaniká v dáli do moře věčnosti jak pouhý sen.

Šest set let zapadlo v hlubinu věků
Od doby Karlovy, paměti slavné,
kdy Karel, markrabí tohoto kraje, na město povýšil domy tvé dávné.

Na město zpevněné kamennou hrází,
Kde v době válečné našel by klid
jak občan pokojný se svými statky, tak blízký poddaný, venkovský lid.

Těmito verši vzdal poctu našemu městu v roce 1935 při příležitosti šestistého výročí povýšení Třebíče na město Jan Rokyta v básni Městu Třebíči.

Třebíč Občanům! by Vám i sobě chtěla na těchto řádcích a fotkách ukázat a připomenout, že v Třebíči nám naši předkové zanechali architektonické skvosty, kolem kterých chodíme občas bezmyšlenkovitě a bereme je jako samozřejmost.

V roce 1935 při oslavách pronesl starosta Třebíče Josef Vaněk moudrá slova, která jsou pro Třebíč aktuální i nyní. ,,Chtějme věřiti, že těžké úděly doby přítomné i vichřice věků příštích se přeženou zdmi města bez trvalé jeho poruchy, že jednotící odhodlání občanstva, koupena byla i mnohými oběťmi a přečetnými životy občanů tohoto města a tohoto kraje….“

Jaká jsou třebíčská nej?

  • věžní hodiny patří mezi několik největších v Evropě, průměr ciferníku je 5,5 m
  • pyšníme se jedním z největších náměstí v republice – Karlovo náměstí má rozlohu 22 000 m2

Bazilika sv. Prokopa

Bazilika svatého Prokopa je dominantou Třebíče a jejím nejkrásnějším klenotem. Její historie je spjatá s historií třebíčského benediktinského kláštera. Původně zde stála kaple svatého Benedikta. Ta vznikla v roce 1104 a byla vysvěcena pražským biskupem Heřmanem. O pět let později už měl klášter vlastní kostel. Ten vysvětil roku 1109 biskup Jan II. A zasvěcen byl Nanebevzetí Pany Marie. V kryptě tohoto kostela byl pohřben roku 1112 kníže Litold Znojemský a roku 1115 i Oldřich  Brněnský, zakladatelé kláštera.

Klášter bohatl a rostl i jeho význam. Kolem roku 1240 začala jeho přestavba na klášterní hrad a hotova byla roku 1260. Přestavba sice znamenala zánik původních románských objektů, ale zároveň dala vzniknout dnešní bazilice.

Svatý Prokop se stal patronem baziliky v roce, kdy se připomínalo pětisté výročí jeho svatořečení, tedy roku 1704. V tom roce nechal Jan Karel hrabě z Valdštejna zřídit z presbytáře baziliky zámeckou kapli sv. Prokopa.

Bazilika svatého Prokopa spojuje dvě slohová období: románský a gotický styl. Stavitelé tohoto chrámu vycházeli z románské koncepce, ale pracovali už v gotickém slohu. Zajímavostí je, že ke stavbě baziliky převážně posloužila místní hrubozrnná šedá žula a jen v místech, kde je kladen důraz na detaily, je použit oslavanský pískovec. 

Bazilika je od roku 2003 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

O bazilice i židovském městě se můžete dozvědět v dokumentu České televize zde.

Za fotografie děkujeme Zdeňku Charvátovi.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This