Každá obec v České republice se nyní, v čase koronavirové krize, snaží pomoci menším podnikatelům, živnostníkům nebo neziskovým organizacím. Třebíčští radní měli už v březnu možnost podpořit spolek Míša & Míša, který pomáhá handicapovaným spoluobčanům. Neudělali to a naši zastupitelé chtěli na dubnovém jednání zastupitelstva města vědět proč.

Neúspěšná žádost o pronájem

V březnu letošního roku požádal spolek Míša & Míša o poskytnutí prostorů k pronájmu ve vlastnictví města. Vzhledem k tíživé finanční situaci a nastalé krizi zapříčiněnou koronavirem nutně potřebovali sehnat levnější a vhodnější prostory, kde by mohli provozovat obchod s jejich výrobky. Spolek totiž patří do skupiny neziskových organizací, na které ministerstvo zapomnělo. Oproti OSVČ nemohou žádat o finanční dotaci a nemohou ani zažádat o odklad platby na zdravotní a sociální odvody. Radní však žádost o pronájem obchůdků na Staré poště zamítli a následně je poskytli soukromým podnikatelům. Neziskovou organizaci tak nechali svému osudu.

Obchůdek Míša & Míša najdete za kavárnou Salsa na Karlově náměstí v Třebíči

 

„Proč jste jim prostory neposkytli?“

Téma na jednání zastupitelstva otevřela naše zastupitelka Blanka Kutinová, která je rovněž členkou sociální komise. Chtěla vědět, z jakého důvodu radní žádost odmítli a tím jim jejich situaci ještě více zkomplikovali. Odpověď starosty Pavla Pacala byla pro nás šokující. Při rozhodování bralo vedení města v potaz pouze částku, kterou město od nájemníků obdrží. Na dobročinnost spolku vůbec nehleděli.

 

Oživlé Židovské město

Svatební veletrh v Náměšti nad Oslavou

Prvorepublikový ples ve Valči

 

Nevzpomněli si ani na to, že tento spolek po mnoho let pro naše město dělal zdarma či za symbolickou cenu mnoho akcí. Rozhodnutí vedení města je ještě nepochopitelnější z toho důvodu, že jiné neziskové organizace či spolky radní výrazně podporují. To je naprosto v pořádku. Ale také by se ke všem mělo přistupovat stejně. „Spolek Míša & Míša městu dlouhodobě dělá dobré jméno a zasloužili by si naši pomoc,“ uvedla Blanka Kutinová.

Obchůdek Míša & Míša…

… a malá výstavka výrobků před obchůdkem

 

Neziskové organizace si zaslouží naši podporu

Slovo si vzal také náš zastupitel Jaromír Barák. Nepříjemně ho překvapilo především to, že u neziskové organizace radní posuzovali ekonomickou výhodnost pro město. Obzvlášť v situaci, kdy rozdíl v nabízených nájmech spolku a běžných nájemníků činil pouze několik tisíc korun ročně a vedení města vědělo o finančních problémech spolku. Ostudné přitom je, že koalici bylo zatěžko oželet několik tisíc korun ročně na nájmu pro neziskovou organizaci, která zaměstnává handicapované a výraznou měrou jim pomáhá žít normální život, ale vzápětí bez zaváhání schválila dotace za více než 12 milionů korun sportovním spolkům.

Můžete si nechat namalovat portrét…

… koupit andělíčka…

…nebo krásnou lampičku na zahradu

 

Každá pomoc se cení

Blanka Kutinová se poté obrátila na všechny zastupitele, a především vedení města, s žádostí o finanční pomoc spolku Míša & Míša. „To je nyní jediný způsob, jak jim teď pomoci a udělat to co nejdříve. Nechat v tom spolek samotný mi přijde nefér,“ uvedla naše zastupitelka. V květnu nakonec rada města schválila pomoc 20 000 Kč pro M&M. A na červnovém zastupitelstvu by měli zastupitelé hlasovat i o dalších financích, které by se měly rozdělit mezi další neziskové organizace v Třebíči.

Pomoci může ale i každý z nás, a to zakoupením keramiky v jejich obchodě, který se nachází v průchodu na Karlově náměstí za kavárnou Salsa. Informace naleznete například v této facebookové skupině. Práce spolku je obdivuhodná a doufáme, že si vedení města uvědomí a přizná, jakou chybu svým rozhodnutím udělalo a napraví ji.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This