V posledním čísle Horáckých novin byl zveřejněn článek, ve kterém starosta Pavel Pacal hovoří o narovnání rozdílných cen nájmů v městských bytech. Už se v něm ale nedočteme, kdy a proč tyto rozdíly vznikly a na čí popud se situace začala měnit tak, aby byly podmínky pro nájemce spravedlivější. Přitom v tomto případě staronová koalice pouze napravuje svoje vlastní chyby.

Rozdílné ceny nájmů

V roce 2017 oslovil naši členku Blanku Kutinovou při návštěvě tzv. pečovatelského domu na ulici Koutkova jeden z nájemníků těchto bytů s dotazem, zda by jim nemohla pomoci s narovnáním rozdílů v nájmech těchto bytů. Byty se stejnou plochou, se stejným vybavením měly jiné nájmy. Pohybovaly se od 16 Kč/m2 do 55 Kč/m2. Jak k tomu došlo? Politikům ani úředníkům tvořících nájmy a nájemní smlouvy zkrátka nedošlo, že ti lidé tam nebydlí jen jedno volební období, ale i třeba více než dvacet let. A všechny ty nájemní smlouvy byly podepisovány na dobu neurčitou s fixním, stále stejným nájmem, lišící se jen cenou podle období, kdy byly podepisovány. Ano, bylo to velmi nespravedlivé.

Hledání řešení

Nájemníci už v té době měli za sebou pohovor u starosty města Pavla Janaty, ale bez jakéhokoliv posunu vpřed. Blanka Kutinová tenkrát započala v sociální komisi dialog s vedením města. Došlo na společné setkání všech zúčastněných v DPS Koutkova, debatou o problémech v těchto domech a konečně začalo pomalé hledání možností nápravy.

Město díky nám nastavuje spravedlivější podmínky

Výsledkem byla změna ve smlouvách. Sice ne taková, aby to bylo úplně spravedlivé, ale i o tom je bohužel kompromis. Některé chyby se po právní stránce napravují hůř. Od roku 2019 tak postupně dochází k pomalému nárůstu nájmů u starých smluv. Ty nůžky nespravedlnosti se trochu zavírají, ale hlavně nové smlouvy už počítají s navyšováním nájmu a je to v nich uvedeno. Zde se ukázalo to, jak politici i úředníci nemysleli na roky budoucí. Nedošlo jim, že ty smlouvy jsou nespravedlivé, že rozpočet města tímto nezodpovědným přístupem připraví o statisíce ročně, které mohly být použity na renovaci bytů, které jsou na náš popud konečně po dlouhých desetiletích v tomto volebním období prováděné a byty jsou rekonstruovány na bezbariérové. Ale o tom zase někdy jindy. Pro nás je důležité, že i z opozičních lavic jsme dosáhli toho, že se zlepšily podmínky i nájmy v městských bytech. Aby nespravedlnost byla napravena. To se nám postupně podařilo. Potvrdil to i starosta Pavel Pacal.

Prosadili jsme modernizaci a opravu pečovatelských domů

Zanedbané pečovatelské domy bez pečovatelek? Pro nás nepřípustné

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This