Změna územního plánu Třebíče v roce 2008, kterým město podpořilo v té době vznikající podnikatelský záměr na přeměnu areálu bývalé továrny BOPO v Borovině na obytnou čtvrť, bylo správným rozhodnutím a přesně tou formou podpory, kterou má město soukromým subjektům poskytovat. Financování projektu a jeho realizaci by si však měli vlastníci zajišťovat sami, ne očekávat, že se na jejich podnikatelských záměrech bude město podílet výrazným přesunem peněz z městské pokladny. 

Richard Horký, ředitel firmy TTS, která v areálu vlastní podstatnou část nemovitostí, už v roce 2010 prohlásil, že v celém areálu by mělo vzniknout nejméně 350 bytů tempem 30 bytů za rok. První 27 bytů vzniklo na „hradě“, tedy v bývalé administrativní budově v areálu, vlastněné společností JMA, až v roce 2012. Není o ně však příliš velký zájem, do dnešního dne je jich údajně větší část nevyužita. Není se čemu divit, uprostřed bývalé továrny se nikomu zřejmě moc bydlet nechce, a navíc je dle realitních makléřů v Třebíči volných bytů nadbytek.

Tady by si měly hrát děti: v popředí budoucí budova „B“ domu dětí a mládeže, před ní pod silničním obchvatem by mělo být hřiště, polovina budovy v pozadí („stará kotelna“) by měla být zrekonstruovaná na hlavní část DDM.

Tady by si měly hrát děti: v popředí budoucí budova „B“ domu dětí a mládeže, před ní pod silničním obchvatem by mělo být hřiště, polovina budovy v pozadí („stará kotelna“) by měla být zrekonstruovaná na hlavní část DDM.

V této situaci není tedy překvapivé, že se do výstavby dalších bytů nehrne ani firma TTS, ani vlastníci dalších nemovitostí v borovinském areálu. Někteří z nich dokonce prohlašují, že žádné byty stavět nebudou, protože by se jim je nepodařilo prodat.

Městská rada si ale žádné obavy nepřipouští a směle hledí ke světlým zítřkům. Už před lety město vyměnilo lukrativní pozemky v lokalitě Na Kopcích za nepotřebné komunikace v areálu BOPO s firmou TTS, před nedávnem investovalo 21 milionů do zbytečného kruhového objezdu. A nyní chce do opravy těchto nepotřebných komunikací a některých jiných pozemků investovat dalších 38 milionů (byť částečně z evropských dotací) a 31 milionů do přestavby bývalé kotelny na dům dětí a mládeže.

Silnice v areálu BOPO jsou nepochybně v lepším stavu než mnoho jiných v Třebíči. Skutečně je třeba prostory před chátrajícími továrními budovami rekonstruovat za 38 milionů?

Silnice v areálu BOPO jsou nepochybně v lepším stavu než mnoho jiných v Třebíči. Skutečně je třeba prostory před chátrajícími továrními budovami rekonstruovat za 38 milionů?

V Třebíči máme v mnoha obydlených ulicích komunikace vyžadující nutnou opravu, mnoho frekventovaných křižovatek, kterým by pomohla přeměna na kruhový objezd. A stejně tak máme několik lokalit, kde by bylo vhodnější postavit nový dům dětí a mládeže nebo na něj rekonstruovat některou z nemovitostí vlastněných městem.

Co vede radniční koalici k masivní finanční podpoře areálu BOPO se lze pouze dohadovat. Starosta Pavel Heřman je nekritickým přístupem k jakémukoliv záměru firmy TTS známý, někteří zastupitelé před sebou možná mají vidinu tučných subdodávek při budoucích stavebních pracích. Stavět „hladovou zeď“ si však mohli dovolit ve středověku, dnes bychom měli investovat tam, kde to je potřebné a kde žijí lidé.

Může se tedy stát, že město ke krásnému, ale zbytečnému a nevyužívanému kruhovému objezdu v Borovině přidá i nově rekonstruované chodníky, silnice, parkoviště, hřiště a trávníky, které dlouhá léta budou využívat pouze děti, procházející neobydleným a málo využívaným areálem k domu dětí a mládeže na jeho konci. A může být opět nastolena otázka, co s nevyužívanými nemovitostmi, které se na byty nepodařilo přestavět.  Kladná odpověď na otázku položenou v úvodu článku by mohla být řešením pro stávající radniční koalici.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This