Polanka. Unikátní plavecký a relaxační areál, jehož původ sahá hluboko do 20. století. Nejdříve městské říční lázně Bohuslava Fuchse, později se místo rozrostlo v prostor s několika bazény a dalšími atrakcemi. Ovšem zub času se podepisuje na všem, zvlášť při neochotě investovat.

A čeho je moc, toho je příliš. V posledních dnech se na veřejnost postupně dostávají informace o reálném stavu především plavecké části areálu. Jedna z jeho hlavních atrakcí, která už je v okolí unikátem – skokanská věž – již nutně potřebuje rekonstrukci. Projekt je připravený, peníze, dle tvrzení města, též, ovšem o zakázku na opravu nikdo nejeví zájem. Reálně se tak může stát, že od nové letní sezóny zůstane atrakce uzavřena. Nešlo této situaci předejít?

Mnohem závažnější je ale stav hlavního plaveckého bazénu. Jeho hliníková konstrukce již vykazuje tak závažné formy poškození, že je velmi pravděpodobné jeho kompletní uzavření, pakli-že nedojde k okamžité rekonstrukci. O té by se mělo rozhodovat na příštím jednání zastupitelstva města, které můžete sledovat on-line na webových stránkách města. Opravdu ani toto nikdo netušil nebo o tom jen nechtěl mluvit?

Celý problém prostoru koupaliště Polanka je ovšem závažný také z jiného pohledu. Město do areálu již mnoho let zásadněji neinvestovalo, a tak se každým rokem ztrácí konkurenceschopnost jak s koupališti v okolních městech, tak s druhým vodním světem v Třebíči – Aquaparkem Laguna.

Tam byly naopak v posledních letech investovány významné finanční prostředky, které se blíží 100 milionům korun. Provoz je navíc netransparentně dotován každým rokem z městského rozpočtu částkou kolem 8 milionů korun, o čemž psal náš zastupitel Jaromír Barák zde.. Pomyslným hřebíčkem do rakve, který je poslední dobou koupališti Polanka více či méně úmyslně ze strany města zatloukán, je pak provoz obou rekreačních areálů stejnou firmou na základě dlouhodobé smlouvy bez výběrového řízení – firmou Yashica. Těžko tedy bude snaha využívat naplno koupaliště Polanka, když je v letních měsících přímým konkurentem Aquaparku Laguna, z jehož provozu získává společnost Yashica nemalé a především nekontrolované finanční prostředky.

Jak tedy zatraktivnit občanům kdysi oblíbenou Polanku, kterou obdivovala i Česká televize ve své reportáži zde v čase 20:25. Zcela nezbytným se jeví výraznější investiční zásah. Ať už se jedná o tolik žádaný ohřev vody, revitalizaci trávníkových ploch, rozšíření vodních atrakcí (chrličů či masážních lavic) nebo přidání doplňkových prvků zábavy pro děti i dospělé.

Že na takto rozsáhlou modernizaci nebudou peníze? Budou, jen je třeba pořádně hledat a chovat se efektivně a transparentně. Není možné nadále přidělovat zakázky bez výběrového řízení, bez konkurence a následně nechat bez kontroly, na co jsou vydávány ony prostředky z městského rozpočtu.

Jde to, jen se musí chtít. Koneckonců město má být příjemným místem pro občany a ne zlatým vejcem pro firmy.

Zdroj fotografií: www.lagunatrebic.cz

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This