Již více než měsíc jezdí každý den spousta Třebíčanů za prací do Jaderné elektrárny Dukovany po nové silnici. Dlouhá a náročná uzavírka hlavního tahu II/351 vzbuzovala očekávání, že rekonstrukce přinese kvalitní komunikaci odpovídajícímu jejímu provozu a významu. Realita je ovšem zcela jiná a šokující.

V modernizovaném úseku mezi Třebíčí a Valčí došlo k zúžení stávající komunikace na 7,5 m.  Kraj Vysočina tvrdí, že sjednotil nejužší úseky na trase se zbytkem komunikace a neporušil tím normy. Což je sice pravda, ale na selský rozum a potřeby řidičů Kraj Vysočina zapomněl.

Jak je známo, výpadovku na Dukovany využívá nejen spousta osobních vozidel, ale je zde též vysoká frekvence autobusové i nákladní automobilové dopravy. Vůbec nejhorší je teď situace pro cyklisty, kteří na této silnici jezdí, mnohdy i denně do práce. Již před modernizací se o bezpečnosti nedalo mluvit, natož nyní.

Když došlo k uzavření komunikace, čekalo se zvýšení jízdního komfortu. Ve výsledku ovšem došlo k jeho snížení a navíc i ke zvýšení rizika střetu cyklisty s vozidlem. Přitom modernizace přímo vybízela k rozšíření silnice v kritických místech a především k vybudování cyklostezky až k dukovanské elektrárně.

Jak je vůbec možné, že na většině takto významných krajských silnic dochází již mnoho let k rozšiřování vozovky či při nejmenším k zachování původních parametrů a na takto klíčové komunikaci dojde naopak k jejímu zúžení. Obzvlášť, když se jedná o evakuační trasu z Jaderné elektrárny Dukovany a má být v budoucnu hlavní trasou, kudy budou přiváženy nadrozměrné komponenty na rozšíření elektrárny, kterým mnohdy ani původní šířka jízdního pruhu nestačila?

Pokud nastala chyba na úřednické pozici, je to samozřejmě špatně, ale dá se napravit. Ale musela by být vůle. Než se snese kritika pouze na úředníky,je třeba se také podívat, kdo se stará o vedení kraje, a je tak nejblíž informacím a možnosti situaci řešit. Třebíč má v krajské radě dokonce dvojnásobné zastoupení. Prvním náměstkem hejtmana je třebíčský zastupitel Pavel Franěk /ANO/ a dalším náměstkem hejtmana je radní města Pavel Pacal /Pro Třebíč/. Proč ani jeden nezabránil tomu, aby k této nepovedené rekonstrukci došlo, případně se nesnaží o její nápravu?

Ještě nedávno byl v Třebíči před krajskými volbami billboard se slovy Pavla Pacala, že se zaměří na stavbu Podklášterského mostu, jehož budování provázely problémy. Byl to opět pouze předvolební slib, a když se jedná o zpackanou opravu významné krajské komunikace, která je pro občany Třebíče tak důležitá, bude opět mlčet a dělat, že se ho situace netýká? Posledním, kdo o situaci věděl, neřešil ji a ani nehledá nápravu je vedoucí odboru dopravy v Třebíči Aleš Kratina, jenž je zároveň předsedou dopravní komise Kraje Vysočina, do které ho nominoval Pavel Pacal.

V následujícím období má dojít k další etapě modernizace silnice směrem na Dukovany. Vyzýváme tímto Kraj Vysočina, ale především politiky a úředníky z Třebíče, kteří působí v orgánech Kraje Vysočina, aby nedovolili další takovou opravu, která místo zvýšení komfortu a bezpečnosti přinese jejich snížení, a vynaložili maximální úsilí na vyřešení současného stavu, který je zcela nepřijatelný.

Vedení města společně s vedoucím odboru dopravy v Třebíči Alešem Kratinou také často hovoří o spolupráci Kraje Vysočina na obchvatu Třebíče. Pokud ovšem kraj ani město nejsou schopni zdárně zvládnout pouhou modernizaci hlavního tahu z města na elektrárnu v Dukovanech, jak by pak vypadal třebíčský obchvat. Ale o tomto významném tématu zase někdy příště.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This