Třebíč – Ani od začátku, ani od konce. Obchvat Třebíče by se mohl začít stavět od prostředka. A možná už za dva roky.

První stavbou, která by na trase připravovaného obchvatu měla vzniknout, by měla být mimoúrovňová křižovatka ulic Hrotovická a Spojovací. Myslí si to vedoucí třebíčského radničního odboru dopravy a komunálních služebAleš Kratina. Důvod je zřejmý. Aut jezdí po hlavní ulici tolik, že odbočit z vedlejší bývá už i mimo špičku obtížné.

„Mělo by to být první, co se postaví, protože už dnes je tam situace neúnosná,” řekl Aleš Kratina. Mimoúrovňové řešení silnic by pomohlo zejména lidem, kteří pravidelně cestují z Boroviny do Dukovan, a takových není málo.

„Pokud nám to Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odsouhlasí, objekt by se mohl stavět za dva roky. Následně chceme prioritně stavět jihozápadní úsek včetně Spojovací,” popsal Aleš Kratina.

ŘSD je zdrženlivější

Marie Tesařová z vysočinské správy ŘSD však zůstává zdrženlivější. „Jen tak to nikdo do výstavby nepustí, stavba musí být vymyšlená a chválená jako celek od začátku do konce. Dokud nebude, stát nemůže dát do výstavby ani korunu,” upozornila.

Konkrétní nechtěla být ani k termínu výstavby. „Zatím není hotová EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí poznámka redakce). Ta rozhodne, jestli bude stavba realizovatelná,” poukázala Marie Tesařová na rizikoprojektu.

Jen samotná EIA trvá celý rok. Až bude EIA, musí se udělat projekt. Proto zatím ŘSD nechce o termínu stavby ani spekulovat.

Jihozápadní trasu obchvatu Třebíče naplánovali místní politici na počátku tisíciletí a nasměrovali ji do Koželužské ulice a Terovského údolí. To svého času vyvolalo řadu protestů, proti byli zejména ekologičtí aktivisté z místního politického uskupení Břehy.

Aktuální studie jihozápadní části obchvatu je oproti původní verzi mírně pozměněná. Nepůjde středem Terovského údolí, ale pouze po jeho hraně. A na Koželužskou ulici vyústí od borovinské vlakové zastávky nový tunel.

Aktuální studie jihozápadní části obchvatu je oproti původní verzi mírně pozměněná. Pojďme si trasu popsat od začátku. Navázat by měla na připravovaný obchvat Okříšek. Jeho trasa by měla vést od hájenky u Zašovic směrem k Hvězdoňovicím, pak by kopírovala asfaltovou cestu nad rybníkem Steklý a v prostoru pod krahulovským silem by navázala na stávající silnici I/23. Nad dráhou by měl vyrůst nadjezd, auta by dále pokračovala po stávající trase skrze Červenou Hospodu. A za ní by plynule navázal obchvat Třebíče.

Tunel pod hřištěm

Vedl by od trafostanice na Červených Hospodách k odbočce do Poušova. A zde je první změna. V původní variantě byl zakreslen velký zářez dolů k fabrice. Místo něj by měl vzniknout 250 metrů dlouhý tunel…

 

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This