Průzkum, kterého se účastnilo 35 obcí z celé republiky a jenž iniciovala společnost Wavin,zrealizovala agentura Strateggo na přelomu srpna a září 2019. Ukázal, že obce zúčastněné v průzkumu jsou špatně připravené na následky sucha, které nás už několik let sužují. Například v loňském roce bylo suchem postiženo 92 % území České republiky a začátkem letošního roku byl stav podzemních vod dokonce na nižší úrovni než v roce 2018. Z výsledku průzkumu vyplynulo, že koncepční plán, který by řešil rozvoj vodního hospodářství v souvislosti s nedostatkem vody, má pouze 27 % obcí z těch, kteří byli účastníky průzkumu. Překvapením bylo také zjištění, že více než 50 % dotazovaných obcí nevyužilo a ani neplánuje využít dotace určené pro řešení extrémního sucha.

Ministerstvo zemědělství nabízí podporu

Přitom Ministerstvo zemědělství ČR koncem loňského roku vyhlásilo, že na boj proti suchu rozdělí 800 milionů korun. Obce, které dotace čerpaly, využily nejčastěji programy Odbahnění a výstavba rybníků a vodních nádrží nad 2 hektary, Podpora opatření na drobných tocích a malých vodních nádržích, Podpora výstavby a zhodnocení infrastruktury vodovodů a kanalizací či Dešťovka pro obce.

Jak by asi dopadla Třebíč, kdyby se průzkumu účastnila?

Například práce s dešťovou vodou je u nás úplně takříkajíc v plenkách. Rezervoár na dešťovou vodou máme zatím na nových toaletách na Karlově náměstí. Přitom nyní prochází rekonstrukcí bývalé kino Moravia. Zde by se bývalo úplně nabízelo, aby zde byl odvod dešťové vody vybudován. Voda by mohla být využívaná buď na splachování toalet či zalévání zeleně v okolí. Při mé schůzce s místostarostou Pavlem Janatou mi bylo přislíbeno, že při dalších městských stavbách bude úřad už tyto sběrné nádrže instalovat. Je to nutné nejen kvůli suchu, ale i kvůli kanalizaci, která má jen určité limity, aby dokázala rozvíjející se město utáhnout.

Město by mělo jít příkladem svým obyvatelům a firmám, které zde podnikají a proto je opravdu velká škoda, že úřady a budovy, které město spravuje (divadlo, kino, školy a školky) nemají sběr dešťové vody. Tu by mohly poté využívat. I tohle je jedno z odvětví, kde by město mělo být více “smart“. Zároveň má naše město velké rezervy také s využitím vody pro rekreační a okrasné účely. Toto téma však rozebereme v dalším článku.

Autoři: Blanka Kutinová a Zdeněk Charvát

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This