Světlým bodem prosincového jednání třebíčského zastupitelstva bylo téma zavedení participativního rozpočtu města. Tento návrh jsme předkládali již v minulém volebním období, ovšem tehdejší koalice jej odmítla. Nevzdali jsme se a hned na 1. řádném jednání nového zastupitelstva města jsme tuto myšlenku znovu přednesli. Náš lídr a předkladatel Jaromír Barák nejprve zastupitele i veřejnost seznámil s principem participativního rozpočtování.

Co je participativní rozpočet?

Zjednodušeně řečeno můžeme říct, že participativní rozpočet vyčleňuje množství peněz, o jehož využití rozhodují přímo občané. Jedná se o „soutěž“, do které každý občan po splnění náležitých podmínek může přihlásit svůj projekt týkající se rozvoje města. Zároveň se tak atraktivním způsobem rozvíjí vztah mezi městem a jeho občany.

Jak to funguje?

Návrhy na vylepšení může podat každý občan města. Projekty jsou následně posuzovány odborníky z hlediska proveditelnosti. Participativní rozpočet je založen především na komunikaci mezi občany. Proto je jednou z nejdůležitějších fází veřejná diskuze mezi navrhovateli, zástupci města a odborníky. Po představení všech projektů probíhá hlasování občanů o navržených projektech. Náš návrh pravidel počítá se zavedením inovativního systému hlasování, tzv. Demokracie 2.1, která umožňuje každému občanovi udělit až 3 kladné hlasy a dokonce 1 záporný. Po vyhodnocení výsledků již zbývá poslední příjemný krok, kterým je schválení vybraných projektů zastupitelstvem města a realizace v následujícím roce.

 

 

Pracujeme pro Vás

Jsme velmi rádi, že náš návrh na zavedení participativního rozpočtu podpořili všichni třebíčští zastupitelé. A že změnili názor i ti, kteří jej dosud odmítali. Teď už zbývá doladit pravidla a navrhnout vyčlenění konkrétní částky, což je dle usnesení zastupitelstva úkol pro radu města. Věříme, že tento nový způsob komunikace mezi radnicí a občany povede k většímu zájmu o dění kolem sebe a zároveň poukáže na problémy Třebíče, které by mohly jinak zůstat skryty. Nic už pak nebrání tomu, aby i ve Vaší čtvrti byly opraveny další chodníky, vybudována dětská hřiště, pítka či jiné zkrášlující prvky. Je to jen na Vás.  

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This