Na zasedání zastupitelstva města dne 08. 12. 2022 byla jedním z bodů Volba předsedů a členů výborů zastupitelstva města. Je zvyklostí, že opoziční politici jsou vzhledem ke kontrolní funkci obou výborů nejen zvoleni jako řadoví členové, ale navíc jako předsedové těchto výborů. Proto jsme jako nejsilnější opoziční strana o tyto posty usilovali. Jaromíra Baráka jsme navrhovali jako předsedu finančního výboru, Aleše Nováka jako předsedu kontrolního výboru.

Při volbě řadových členů se ovšem koalice ukázala v pravém světle a opět dala najevo, že jí nejde ani o spolupráci, ani o kontrolu. Jde pouze o zamezení přístupu k informacím a zametání problémů pod koberec. A tato arogance moci, kterou staronová koalice ukazuje, je projevem celého přístupu k vedení města ve stylu „nerušit, vládneme“.

Naše dva zastupitele koalice nakonec nezvolila ani jako běžné členy těchto kontrolních orgánů zastupitelstva města. Přitom všech pět našich zastupitelů zvolených za Třebíč Občanům! hlasovalo pro všechny zbývající kandidáty do finančního či kontrolního výboru napříč všemi volebními stranami. A to i přesto, že máme k některým z nich výhrady. Ctíme totiž právo každé volební strany nominovat do těchto důležitých výborů své zástupce, o kterých jsou přesvědčeni, že budou práci vykonávat dobře. “Je to neúcta k voličům a ukázka arogance moci,” řekla naše zastupitelka Blanka Kutinová v reakci na tento postup koaličních zastupitelů.

Hlasování u Jaromíra Baráka členem finančního výboru

Hlasování u Aleše Nováka členem kontrolního výboru

Proč tedy naše zastupitele koalice nezvolila. Čeho se vedení města bojí? Kontroly? Pokud je vše tak křišťálově čisté, jak roky tvrdí, tak se není čeho bát. Nebo že by to bylo opravdu jinak a je potřeba věci skrývat a zametat pod koberec? Ostatně i rozhodnutími Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, či Krajského úřadu Kraje Vysočina bylo několikrát poukazováno na porušování zákona při rozhodnutích vedení města Třebíče. Zároveň se stále ukazuje, že spousta veřejných zakázek je přidělována spřízněným firmám. Nám však ani toto jednání koalice nezabrání v provádění kontrolní činnosti. Materiály a podněty budeme předkládat přímo na jednání zastupitelstva města.

A kdo byl nakonec zvolen předsedou finančního a kontrolního výboru? Předsedkyní finančního výboru koalice zvolila zastupitelku za SPD a Trikolóru Simonu Kafoňkovou, předsedou kontrolního výboru zastupitele za Břehy Milana Zeiberta. Jen pro připomenutí malý pohled do historie třebíčské politiky. Simona Kafoňková byla dlouholetou členkou ODS od roku 2006 zastupitelkou, stejně jako starosta Pavel Pacal. Milan Zeibert s ním pro změnu seděl 12 let v koalici. Co myslíte? Jakým směrem se bude ubírat činnost finančního a kontrolního výboru?

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This