Na jaře roku 2020 nás vedení města vyzvalo ke schválení čtyřmilionové dotace spolku Třebíč Nuclears na umělé kluziště. Jelikož jako zastupitelé rozhodujeme o veřejných penězích, tedy o penězích nás všech, dalo by se předpokládat, že radní budou požadovat důkladné odůvodnění žádosti. K našemu nemilému překvapení jsme ale dostali k dispozici pouze jednoduchý formulář a krátký komentář k celému projektu. Město se ani neobtěžovalo projednat záměr ve sportovní komisí.

Dotace z ministerstva nepřišla

Při projednávání nám řekli, že spolek Třebíč Nuclears, jehož jednatel byl na kandidátce starosty Pacala, obdržel osmimilionovou dotaci od Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy. Uplynulo několik měsíců a vyšlo najevo, že dosud žádná dotace z ministerstva nepřišla a možná ani nepřijde. A řešení? Chybějících osm milionů má doplatit město.

Mlžení a vypnutí mikrofonu

Na dotazy našich zastupitelů Blanky Kutinové, Alexandry Svobodové a Jaromíra Baráka odpovídal starosta Pacal vyhýbavě a několikrát zaznělo, že mnoho záležitostí město řešilo pouze neformálně. Když se pak náš zastupitel Aleš Novák znovu zeptal, proč nám vedení města lhalo, Pavel Pacal ztratil nervy a během diskuze mu vypnul mikrofon. A to ve chvíli, kdy Aleš Novák zmínil, že pro tento projekt i celý rozpočet hlasovali koaliční zastupitelé s podporou komunistů. Blanka Kutinová i Jaromír Barák poté důrazně odmítli, že by měl starosta Pacal jakýkoliv důvod k odebrání slova našemu zastupiteli. Není přeci možné, aby byl někdo umlčen jen proto, že sdělí, kdo a jak hlasoval.

Audiozáznam s vypnutím mikrofonu. Bod 25 v čase od 18:01:47

Dotaci přesto schválili

Koalice s podporou komunistů pak navýšení dotace o osm milionů korun skutečně podpořila. Zda bylo vhodné v době výrazných škrtů v rozpočtu a při vědomí, že v některých částech města chybí kanalizace a silnice a chodníky jsou v havarijním stavu, investovat více než 12 milionů korun do umělého kluziště, jehož několikaměsíční provoz se odhaduje na 150 tisíc korun, ponecháme na uvážení každého.

Nedokážou přiznat chyby

Horší ale je, že ke schválení milionových dotací z městského rozpočtu stačí některým zastupitelům neúplné a lživé informace. A když vyjde pravda na povrch, vedení města není schopno přiznat chybu a jakýkoliv projev nesouhlasu se snaží co nejrychleji a nejdůrazněji umlčet místo toho, aby hledalo způsob, jak problémům předejít. A takhle my si tady žijeme…

Hlasování zastupitelů o dotaci

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This