Město Třebíč dosud nemá vytvořenou koncepci, podle které by mělo postupovat v péči o zeleň a dešťovou vodu. Proto jsem na červnovém jednání zastupitelstva města přednesla bod, který měl vyvolat diskuzi a ta následně přinést body, které budou základem nové koncepce. Zlepšení péče o městskou zeleň bereme jako krok, který je nutný a který už mnohá města roky mají a úspěšně jej rozvíjí. Nenapadlo mne, že předložené návrhy ukazující, co v Třebíči děláme pořád ještě špatně a jak to jde udělat lépe, se setkají s tak odmítavou a zápornou reakcí.
Při příchodu na zastupitelstvo jsme měli na stole nachystaný čtyřstránkový protinávrh. Přitom my, jakožto řadoví zastupitelé, musíme dodržovat čtrnáctidenní termín, do kdy se návrhy na zastupitelstvo musí odevzdat, aby se s nimi mohli ostatní zastupitelé a vedení města seznámit. Tak důležitý dokument se opravdu nedá přečíst těsně před zastupitelstvem.
“Přiznávám, že návrh paní Kutinové mě narychlo přiměl vytvořit tento protinávrh.”
místostarosta města Pavel Janata
Reakce místostarosty Pavla Janaty byly místy až osobní. Jeho přiznání, že jsem ho donutila k práci kolem této problematiky, bylo docela smutné. Výčitky, že to v Třebíči není tak zlé a že některé věci už i dělají, jako je například méně časté sečení trávy nebo úvahy nad motýlími loukami, bychom brali, kdyby byli na radnici první volební období. Ale tahle mírně obměněná sestava je na radnici už dost dlouho a měli čas i možnosti na takové koncepci pracovat. Další místostarosta Miloš Hrůza to také tak špatně nevidí. A stejně i on má pocit, že je to zde celkem v pořádku a že jsem fotila jen to, co je v Třebíči špatně a v jiných městech dobře. Ideálně by si to představoval tak, abych fotila to, co je u nás hezké.
Jenže návrh na zlepšení dáváte právě proto, že se vám něco nelíbí. Nebudete fotit to, co je v pořádku, ale to, co v pořádku není a co nefunguje. Jde nám o dobrou koncepci, nikoliv o přetahování, kdo s jakým návrhem přišel první. Proto jsem vzala svůj návrh dočasně zpět. Jejich návrh si v klidu pročteme, prodiskutujeme s odborníky, jsem ochotná se sejít i s politiky, aby v září byl hotový nástřel koncepce, který bychom mohli odhlasovat a byl dobrým základem pro lepší Třebíč.
Budeme pokračovat v práci a spolupracovat s odborem životního prostředí dál. Ať to bude formou úklidů, brigád či článků. Protože jenom papírem se nic nezlepší. Je třeba práce, osvěta a spolupráce všech politických uskupení. Třebíč je totiž všech, nejen radniční koalice a jejich voličů.