Prvním představovaným městem, které již pokročilo s problematikou Smart City, je Písek. Ten již v roce 2015, jako první v České republice, přišel s celkovou koncepcí zavádění tzv. „chytrého města“. Smart City chápe jako budování města v souladu s moderními technologiemi, důrazem na efektivitu využívání zdrojů, ekonomičností provozu, ochranou prostředí k životu a inteligentní veřejnou i individuální dopravou.
V současné době se město Písek zaměřuje na modernizace vodohospodářství, kam by mělo být investováno až 570 milionů korun. Ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí bude pořízen systém na monitorování rychlosti proudění a tlaku vody, což výrazně zlepší informovanost o poruchách. Prognóza je taková, že tím město ušetří ročně až 30 milionů litrů vody a peníze budou využity k jeho dalšímu rozvoji. O „chytrém Písku“ si můžete přečíst také zde.
Důležitým odvětvím, na které se Písek zaměřuje, je energetická úspora. Využívá k tomu tzv. energetický portál, jehož smyslem a vizí je efektivní využívání energie za pomoci inteligentních systémů sloužícím k monitorování spotřeby. Zároveň budou pro občany k dispozici otevřená data, díky kterým bude mít každý možnost zjistit, jak město hospodaří s energiemi. I tato novinka, jež podporuje transparentnost řízení města, napomáhá konceptu Smart City. Je totiž jedním ze základních kamenů „chytrého města“. Více o činnosti města si můžete přečíst tady.
V Třebíči se vzhledem k chybějícímu souhrnnému plánu o této formě Smart City nemluví. A to i přesto, že se jedná o nesmírně důležitou část celého konceptu. To je podle nás třeba změnit.
opoziční zastupitel města Třebíče