Na podzim roku 1912, konkrétně 24. 11., se v Třebíči narodil parašutista Jan Bartejs. Byl velitelem výsadku Potash, který byl vysazen 5. 5. 1944 u obce Ostrata nedaleko Slušovic. Celá skupina byla zrazena a on, společně s dalším výsadkářem, se dostali na Slovensko. V létě se vrátili a operovali v okolí Uherského Brodu, kde se podíleli na sabotážích na železnici.

Po válce, stejně jako mnoho jiných vojáků, byl 31. 10. 1946 bez udání důvodů z armády propuštěn. Nemohl najít práci, vypomáhal jako pomocník řezníka. Byl také vášnivý houbařem a tato jeho vášeň byla brána jako záminka k jeho obžalobě a zatčení. Byl odsouzen ve vykonstruovaném procesu za podezření, že měl ukrytou vysílačku a podával do ciziny informace. Následně byl vězněn na Borech a v Jáchymově. Propuštěn byl 20. 5. 1952. Až do své smrti pracoval jako dělník na silnicích nebo v lomu. Zemřel ve svých padesáti letech 11. 3. 1963.

Rehabilitace se dočkal až v roce 1991. Smutné, takto se komunistický režim choval k lidem, kteří za nás nasazovali své životy.

Zdroj fotografie: www.idnes.cz, www.wikipedie.cz

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This