TUSCULUM (Továrna spojených umělecko-průmyslových závodů) se nachází ve čtvrti Horka Domky na rohu ulic Sušilova, Šafaříkova a Dobrovského. Autorem projektu stavby, jež byla dokončena v roce 1922, byl architekt Josef Gočár, který jí vtiskl podobu v rondokubistickém stylu.

 

Josef Gočár 

(13. března 1880, Semín – 10. září 1945, Jičín) byl český architekt. Jeho díla především z kubistického a funkcionalistického období patří k vrcholům české moderní architektury. Vysoce oceňován je také jeho podíl na urbanistických koncepcích některých měst, zejména Hradce Králové a Pardubic.

Zdroj: WIKIPEDIE

 

Tento sloh je specialitou českých zemí a nenajdete ho nikde jinde v Evropě či ve světě. Původně navrhovaná červeno-modro-bílá barevnost, jež symbolizovala vlastenecké nadšení po vzniku Československé republiky, nebyla nikdy uskutečněná. Odborníci tuto stavbu hodnotí architektonicky stejně cennou jako slavnou Banku Československých legií v Praze na Poříčí. Továrna sloužila k výrobě nábytku do roku 2000.

O této i dalších památkách, které se nachází v Třebíči se můžete více dozvědět v jednom z dílů série Šumná města zde.

 

Na levém obrázku je detail kordónové římsy na budově, na obrázku vpravo pak logo továrny na jejím čelním profilu. Autor: FrettieVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This