Třebíčský židovský hřbitov patří mezi největší židovské hřbitovy v České republice. Hebrejsky se hřbitov nazývá bejt ha-chajim a v překladu to znamená Dům života. Dá se to chápat tak, že smrt je jako brána k novému životu. Do třebíčského Domu života se vchází kovanou bránou, která je vedle obřadní síně z roku 1903 s dochovaným porcelánovým rituálním umyvadlem – kior, původní. Na třebíčském hřbitově je více než tři tisíce náhrobních kamenů a nejstarším čitelným náhrobkem je ten nad hrobem Elíše Samuela, jeho ženy Pivky a dcery Jehoshuy. Náš hřbitov má jeden hrob se zvláštním nápisem: „Památník na hrob svatého muže, který před devadesáti lety posvětil Boží jméno, zbožného pana Rafaela, spravedlivého blahé paměti. Jeho zásluha nechť posílí nás i příští generace. Tento památník byl obnoven 1. dne měsíce avu roku 1744.“

Podle pověsti zachránil Rafael třebíčskou židovskou obec před morem. Přišel při morové epidemii o své blízké a rozhodl se zastavit další šíření svojí obětí. Lehl si do hrobu, nechal se zasypat hlínou a s motlitbou na rtech zemřel. Mor ustal.

Většina náhrobních kamenů pochází z období baroka a klasicismu.

Velikou zásluhu na tom v jakém stavu hřbitov je a že přečkal komunistickou “péči”,  pánové František Veselý a Bohumír Pavlík. Více na http://www.bbc.co.uk/czech/omnibus/jewish_cemet.shtml.

Za fotografie děkujeme Šárce Kročilové.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This