Kostel sv. Martina byl založen kolem poloviny 13. století na místě dřevěného kostelíka. Ve 14. století se stal farním kostelem. V roce 1468 byl při dobývání města Matyášem Korvínem poškozen. Opravy byly prováděny částečně a dokončeny byly až v roce 1707, kde byly dostavěny boční kaple. V té době asi došlo i k propojení kostela s věží.

Městská věž je vysoká 75m. Byla postavena roku 1335 a byla součástí opevnění. Sloužila k ohlašování požáru, blížícího se nepřítele a vytrubování hodin. Věžníci měli byt na úrovni ochozu. Poslední věžník v naší věži bydlel i se svojí ženou až do roku 1956. Třebíčskou raritou je, že věžník ohlašoval pravidelný čas jen do tří stran. Strana, na kterou měl zakázáno troubit, byla ta k třebíčskému hřbitovu.  Na věži jsou umístěny největší věžní hodiny v České republice. Průměr ciferníku je 5,5 metru a velká ručička je dlouhá 2,34 m.
Za úvodní fotografii děkujeme Zdeňkovi Charvátovi.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This