Dokumentační fotografie z archivu městské knihovny v Třebíči

Dnešní den si připomínáme ukončení II. světové války. Z pohledu vojenského se válka Třebíči vyhnula. Proběhla zde jen přestřelka mezi ustupujícími Němci a několika vojáky Rudé armády, kteří zde zůstali jako hlídka, když zbytek armády postupoval ku Praze. Okolní obce takové štěstí neměly. Hrotovice přišly 8.května 1945 o 114 obyvatel a s nimi zahynulo i 36 vojáků Rudé armády. Nedopatřením sovětský letoun shodil bombu právě na Hrotovice, kde lidé slavili konec války. Stejně tak zahynulo i 27 obyvatel Dalešic.

V posledním měsíci války na Třebíčsku zemřelo tragicky přes 200 lidí.

Ale Třebíč postihla velká ztráta už během války. V koncentračních táborech bylo zavražděno tři sta naších spoluobčanů židovské víry. Vrátilo se pouhých deset lidí. Navždy z Třebíče zmizela židovská komunita, která zde byla usídlena od 15.století a utvářela tvář našeho města.

Z koncentračních táborů se nevrátili i další naši obyvatelé, kteří byli pro nacisty nepohodlní. Jedním z nejvýznamnějších občanů Třebíče, který byl zavražděn v koncentračním táboře, byl Josef Vaněk. Třebíčský starosta a poslanec Národního shromáždění. Vlastenec a velmi pracovitý politik, který se zasloužil o velký rozvoj našeho města. Nevrátili se i někteří naši občané, kteří se rozhodli bojovat proti nacistické diktatuře.

Žijeme v celkem klidné době. Važme si toho a vzpomeňme si na ty, kteří umírali pro další pokolení, i na ty, co umírali kvůli náboženské a rasové nenávisti.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This