Každý z nás se snaží pomoc naší přírodě – třídit odpad, uklízet veřejná prostranství, sázet stromy či květiny. Hodně z nás v zimě krmí ptáky, v létě se stará o ptačí pitka či buduje hmyzí hotýlky. Ale málo kdo z nás pronajme svůj balkon poštolkám.

Poštolka obecná (Falco tinnunculus) je sokolovitý dravec velikosti štíhlého holuba; v letu jsou charakteristická úzká špičatá křídla a dlouhý ocas. Za letu rychle mává křídly, často plachtí nebo krouží; při pátrání po kořisti se obvykle třepetá na místě. Žije v otevřené krajině a ve městech.

Tito divocí dravci se původně vyskytovali v zemědělské krajině a hnízdili v dutinách stromů nebo ve skulinách pískovcových skal. Člověk jim ale ubírá prostoru a tak se i tito ptáci stahují do měst. Tady hnízdí v nejrůznějších výklencích nebo na okenních rámech.V severních Čechách bylo dokonce nalezeno hnízdo poštolky, které bylo 1,5 metrů pod povrchem ve sloji na těžbu hnědého uhlí.

My můžeme slyšet mláďata poštolky obecné, která se ozývají po vylétnutí z hnízda, kdy je ještě určitou dobu rodiče krmí a kdy je také učí lovit. Právě tehdy můžeme vidět skupinu šesti sedmi poštolek, která putuje krajinou, obvykle to bývají rodiče nebo samice s velkými mláďaty a mláďata sbírají své první lovecké zkušenosti. Mimochodem právě v této fázi si poštolky troufají nejčastěji na zdivočelé holuby, známé věžáky, shazují nevylétlá holoubata na ulici a tam kořist porcují.

Novější výzkumy opakovaně potvrdily, že poštolky hnízdící ve městech se živí drobnými savci, což jsou především myši. Ale protože velmi často zalétávají lovit kořist mimo město, tak i hrabošem polním. Každá poštolka uloví za den cca tři hlodavce. V případě této rodinky je to dvacet čtyři myší denně. To je úctyhodný výkon.

Každý druh má v přírodě své nezastupitelné místo, ale poštolky hnízdící přímo ve velkých městech můžeme považovat za ptáky z hlediska člověka nesporně užitečné. Opravdu jsme rádi, že se mezi námi najdou lidé, kteří obětují kus svého prostoru pro divoké ptactvo i za cenu toho, že po určitou dobu nemohou svůj balkon využívat. Na žádost majitele balkonu a vlastníka fotografií nesdělujeme veřejnosti jméno. Děkujeme.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This