V lednu 2014 byl v Modřicích u Brna otevřen pasivní bytový dům pro seniory s učebnicovou ukázkou hospodaření s energiemi, dešťovou vodou a pěkné architektury. Celý objekt tvoří tři objekty – dva obytné a jeden vstupní, kde se nachází veškeré zázemí domova a jídelna. Objekty jsou uspořádány tak, aby tvořili klidné atrium. Je zde volně přístupná kavárna a kadeřnictví. To dělá tento domov mnohem komunikativnějším s okolím a snazším navazováním sousedských vztahů. Velmi dobře je pracováno i s dešťovou vodou.
Podle příznivců pasivních domů mají tyto stavby výhody nejen ekonomické. Kromě peněz šetří i zdraví: zařízení, které pracuje i v noci, filtruje vzduch a tím ho zbavuje škodlivých nečistot a prachu. Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kilowatthodin na metr čtvereční vytápěné plochy. U běžného rodinného domu, který má podlahovou plochu kolem 120 metrů čtverečních to dělá 1800 kilowatthodin. Pro vytápění místnosti o velikosti 20 metrů čtverečních stačí 200 wattů, pro porovnání tepelný výkon člověka v klidu je 80 wattů, výkon stolního počítače 250 wattů. Více informací naleznete v této reportáži České televize nebo v tomto článku společnosti zabývající se pasivními domy.
Stavba stála 117 milionů korun, 64 milionů korun si město zaplatilo ze svého rozpočtu, osm milionů získalo od Státního fondu životního prostředí a zbylých 45 milionů si radnice půjčila. Jak se na projekt díváte Vy? Našel by své uplatnění i v Třebíči?