Od letošního roku platí nová odpadová legislativa, která změnila platbu za skládkování odpadu. Doteď platil jednotný poplatek 500 Kč za tunu odpadu. Nyní však budou poplatky dva. A to za zbytkový a využitelný odpad. Za tunu zbytkového odpadu budeme platit 500 Kč a postupně se bude tato cena mírně zvedat. Využitelný odpad je pro letošní rok na hodnotě 800 Kč, ale bude každý rok růst až na 1500 Kč za tunu. To vše v horizontu do roku 2025, což je velmi dobře okomentováno v tomto videu.

Jak ale zamezit výraznému zvyšování nákladů obcí na odpadové hospodářství? Cena za odpad se nově bude odvíjet od toho, kolik je na osobu povoleného zbytkového odpadu a kolik ho vyprodukujeme. Našim cílem musí být omezení množství odpadu na osobu tak, abychom nepřekročili hranici mezi levnějším (zbytkovým) a dražším (využitelným) odpadem. Pokud tuto hranici nepřekročíme, veškerý odpad bude zpoplatněn nižší sazbou a náklady obce za odpadové hospodářství budou výrazně nižší. Platí tedy platí jednoduchá rovnice: méně odpadu v popelnicích = menší platba za odpad.

Vývoj ceny poplatků za odpad. Zdroj: www.fb.com/mojeodpadky

Nyní tedy máme reálný důvod začít přemýšlet o změnách. Správná cesta není jen zvyšovat poplatky za svoz odpadu, ale spíše hledat možnosti jak v našich domácnostech a v celém našem městě změnit přístup k tvorbě odpadu. A ta cesta je. Město tak musí učinit ve spolupráci s ESKO–T, která má naše odpadové hospodářství na starosti. Podívejme se do měst, kde to funguje už delší dobu a lépe. A uvidíme, že jen nabádat lidi ke třídění odpadů nestačí.

Příklad nákladu na odpad v roce 2021. Zdroj: www.fb.com/mojeodpadky

Náklady na odpad v roce 2029. Zdroj: www.fb.com/mojeodpadky

Vrchol odpadové pyramidy totiž tvoří předcházení vzniku odpadů. Máme různé možnosti, jak toho docílit. Osvětou ve školkách a školách, využitím malých domácích kompostérů v bytech, které může obec poskytovat tak, jak to činila např. s těmi velkými, určenými pro zahrady. Další možností je zavedení evidenčního systému prostřednictvím čárových kódů na popelnicích, které svozové firmě ukážou, jak který dům či domácnost produkuje odpad. Občanům, kteří poctivě třídí by mohla být snížena cena za svoz odpadu. A nesmíme zapomínat ani na nákupy v bezobalových obchodech, omezení spotřeby jednorázových obalů atd.

Popelnice s čárovým kódem. Zdroj: www.ct24.cz.

Domácí kompostér. Zdroj: www.zemito.cz.

Protože se jedná o velmi rozsáhlou a i do dalších let závažnou problematiku, tak jsem navrhla vytvoření pracovní skupiny z řad odborníků, dotčených organizací a zastupitelů, která by vypracovala plán možností na zlepšení odpadového hospodářství v Třebíči a motivovat tak obyvatele ke snižování množství odpadů. Bohužel, i tento návrh koaliční většina zamítla. Čím dříve však vedení města pochopí, že je třeba tento problém řešit jinak než jen prostým zvyšováním cen za svoz odpadů z peněženek občanů, tím lépe. Pro nás, pro naše finance, pro přírodu i pro budoucnost našich dětí.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This