Mnozí z vás si jistě všimli, že na stráni pod ulicí Obránců míru, na kopečku zvaném Na spravedlnosti – Šibeniční vršek a u Kostelíčku se vyskytly dřevěné stavby. Jsou to tzv. hmyzí hotely. Nechal je vybudovat odbor životního prostředí v Třebíči ve spolupráci s Eco Vysočinou.

Co jsou to hmyzí hotely? Hmyzí hotely jsou konstrukce, které jsou záměrně umisťovány na zahrady a volná prostranství, kde slouží k zabydlení malých živočichů. Poskytují ochranu mnoha druhům hmyzu. Vzhledem k tomu, že v krajině stále více hmyzu bojuje o přežití, můžeme s tímto domkem přispět k ochraně různých užitečných druhů např. divoké včely, berušky, motýli, pavouci nebo škvoři. Možná máte hmyz spojený spíše s nepříjemnými zážitky v podobě velkých rojů komárů u vody nebo otravných much na chalupě. Ale ne všichni hmyzáci jsou problematičtí, naopak tvoří nedílnou součást přírody, protože přispívají k opylování rostlin a také likvidují drobné škůdce.

Nové hmyzí hotely, které byly postaveny v tomto týdnu, mají stejný tvar, ale lišící se mírně svým obsahem a to proto, že je na každém místě rozdílný druh hmyzu. Z jedné strany je vlet pro hmyz a z druhé strany je informační tabule s fotografiemi a textem o hmyzu či živočiších, kteří zde žijí. Je to zdařilá práce Ing. Václava Křivana.

Tyto hmyzí hotely patřily k mnoha našim návrhům v nové koncepci životního prostředí. A jsme opravdu rádi za první prototypy. Bude jen dobře, když budou následovat další např. na sídlištích, kde hmyz opravdu nemá často možnost úkrytu kvůli častější seči, která je nutná kvůli alergikům i lepšímu pohybu po travnatých plochách. A také by děti mohly pozorovat tyto obyvatele a dozvědět se o jejich životě jinou formou než jen biflováním z učebnic.

Je to malá kapka v moři problémů, které Třebíč v oblasti životního prostředí má, ale je to pozitivní počin, ze kterého máme radost.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This