Velmi důležité pro významná regionální centra v kraji Vysočina, pětici okresních měst, je napojení na dálnici D1.  U Třebíče, druhého největšího města kraje, je však silnice II. třídy č. 360, spojující město a jeho průmyslovou zónu s dálnicí, stále v nevyhovujícím stavu. Kraj sice investoval značné prostředky do úprav částí silnice a obchvatů většiny obcí na trase, nicméně zde stále zůstává několik neopravených úseků.

Zatáčka kolem lesa zleva namísto zprava, široká silnice za 100 milionů korun vedoucí do středu Pocoucova – jaký to má smysl?

Po dobudování obchvatu Velkého Meziříčí, na kterém toto město společně s krajem intenzivně pracuje, na trase bohužel zůstane jediná průjezdní obec. Tou je Pocoucov, součást Třebíče. I když kraj má ve svém strategickém plánu vybudování obchvatu této obce, z nepochopitelných důvodů za cca 100 milionů korun začal letos realizovat „narovnání“ části silnice 360, směřující z Třebíče přímo do středu Pocoucova. Tedy nikoliv obchvat, jehož vybudování by bylo jen asi o 50 milionů dražší.

Červenou barvou je vyznačena přibližná trasa narovnání „zatáček smrti“, žlutou pak možná trasa obchvatu

Třebíč měla v územním plánu narovnání „zatáček smrti“, jak s oblibou tento projekt nazývalo vedení města, již mnoho let.  Kraj se pokoušel stavbu realizovat už v roce 2009, ale pro velký odpor obyvatel Pocoucova, kteří dokonce několikrát zablokovali dopravu neustálým přecházením přes přechod, a odpor opozičních zastupitelů Třebíče byla stavba odložena. Veřejnost očekávala, že poté, co část opozice vytvořila v roce 2010 novou radniční koalici, se začne s intenzivní přípravou obchvatu změnou územního plánu a jednáním s krajem. Bohužel se nic takového nestalo, stavba se již rozběhla a měla by být dokončena začátkem září 2015.

Občany Pocoucova tedy čekají neradostné vyhlídky na auta přijíždějící k obci po „narovnané“ silnici mnohem vyšší rychlostí. Jejich bezpečnosti příliš nepomůže ostrůvek na vjezdu do obce ani zpomalovací semafor, který v obci funguje již nyní. A na výjezdu z obce zůstanou pro řidiče nepříjemné zatáčky, které by obchvat též odstranil.

Nejhorším důsledkem nynější krajské investice podporované vedením Třebíče je však fakt, že obchvat Pocoucova se ocitnul v nedohlednu. Obyvatelé obce budou stále trpět vysokou intenzitou dopravy a napojení Třebíče na dálnici D1 nebude kvalitnější ani rychlejší.

Získejte více informací

z našeho webu

Třebíč Občanům!

 

Zaregistrujte se do našeho emailového seznamu a nenechte si ujít žádné novinky.

Pro úspěšnou registraci k odběru novinek z našeho webu potvrďte prosím vaši emailovou adresu kliknutím na odkaz v emailu, který jsme vám poslali. Děkujeme!

Pin It on Pinterest

Share This